Informacje

Z kto.klodzko.pl
Wersja Eljot (dyskusja | edycje) z dnia 23:26, 30 sie 2021

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

25 września 2021 - Rajd Spadającego Liścia

Wszystkich miłośników jesiennego chodzenia po górach zapraszamy na kolejny Rajd Spadającego Liścia.

Regulamin 35 Rajdu Spadającego Liścia

1. W 35 Rajdzie Spadającego Liścia może uczestniczyć każda osoba pełnoletnia, a także młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych Dolnego Śląska i Opolszczyzny pod opieką swoich nauczycieli lub rodziców. Jedna osoba dorosła może mieć pod opieką nie więcej niż dziesięć osób w wieku 7-17 lat. Przypominamy, że opiekun grupy odpowiada za bezpieczeństwo i zdrowie powierzonych sobie osób podczas całego rajdu.

2. Spotykamy się w sobotę 25 września 2021 roku o godz. 10.00 na leśnym parkingu w miejscowości Pokrzywno (opodal Polanicy Zdroju). Trasa rajdu będzie wiodła urokliwymi szlakami i drogami leśnymi Gór Bystrzyckich z Pokrzywna przez Górę Kamienną, wzdłuż górnego biegu rzeki Bystrzyca do Młotów. Łączna długość trasy 16 km.

3. Podczas rajdu tradycyjnie już rozgrywana będzie gra terenowa pod nazwą „Łańcuszek Świętego Andrzeja”, a na pięknej leśnej polanie na wędrowców będą czekać: ognisko, porcja chleba i kiełbasy, turystyczna zupa, herbata i kawa, pamiątkowy okolicznościowy znaczek rajdowy oraz doborowe towarzystwo.

4. Planowane zakończenie rajdu około godz. 17.00 na ostatnim (najwyższym) przystanku PKS w miejscowości Młoty (na zachód od Bystrzycy Kłodzkiej).

5. Wpisowe w wysokości: - 15 zł od osoby, która nie korzysta z transportu Fundacji Tomasza Morusa, - 35 zł od osoby, która korzysta z transportu Fundacji Tomasza Morusa.

6. Wpisowe należy wpłacić osobiście lub przelać na konto Fundacji im. Tomasza Morusa (BNP Paribas nr: 91 2030 0045 1110 0000 0188 0170), w terminie do 22 września 2021 roku do godz. 17.00. Jeden dorosły opiekun na 10 nieletnich uczestników jest zwolniony z wpisowego i ma prawo do bezpłatnego udziału w rajdzie.

7. Regulamin rajdu i inne informacje można znaleźć na stronie: www.kto.klodzko.pl Dodatkowych informacji udziela też koordynator rajdu: Janusz Laska tel. 519-38-66-35

Rajd-poprawione-na-strone-2021www.jpg

30 kwietnia 2021 - KOMIKSOWY KWIECIEŃ

Kilkanaście dni temu klasy 4SSP, 5SSP i 6SSP rysowały komiksy, a oto w drugiej połowie kwietnia kolejne klasy - tym razem 7SSP i 8SSP - także sięgnęły po tę trudną dziedzinę sztuki wizualnej. Uczniowie klasy 7SSP przeczytali w marcu książkę Krzysztofa Filipowicza pt. "Smaki życia", a ósmoklasiści opowieść Jaśka Meli pt. "Poza horyzonty". I na bazie tych właśnie historii w kwietniu powstawały komiksy. Najciekawsze prace możecie zobaczyć poniżej. Czwarta klasa "pozazdrościła" swoim starszym kolegom komiksowych zajęć i na zakończenie projektu poświęconego lasom, każdy "czwartal" narysował poster prezentujący typowy polski las. Także możecie go zobaczyć poniżej. Kwiecień był więc w Społecznej bardzo "komiksowy".

03-30-04-Komiks-Faustyna.jpg

04-30-04-Komiks-Maciek.jpg

06-30-04MielczarekAmelia-obciete.jpg

09-30-04-Mela-komiks-KołosowskiMaks.jpg

07-30-04-MichalakKuba-obciete.jpg

08-30-04-Las-Leona.jpg


14 kwietnia 2021 - finał projektu "Woda, woda, woda"

Klasa 4 SSP w lutym i marcu na lekcjach przyrody omawiała wodę. Młodzi przyrodnicy poznawali właściwości fizyczne i chemiczne wody, jej zastosowanie, sposoby występowania wody w przyrodzie, krążenie wody w przyrodzie i w organizmie oraz każdy założył w domu własną wodną hodowlę roślin (czyli aquahodowlę). Na zakończenie projektu "czwartale" mieli za zadanie narysowanie komiksu prezentującego przygody kropli wody. Sami zobaczcie jak wypadło to zadanie. Poniżej prezentujemy komiks wykonany przez Leona B.

Komiks-hitoria-kropli-wody.jpg

13 kwietnia 2021 - finał projektu "Tomek w krainie kangurów"

Klasa 6 SSP w marcu czytała i omawiała na lekcjach geografii książkę Alfreda Szklarskiego pt. "Tomek w krainie kangurów". Trzynaście osób w klasie szóstej to chłopaki, więc książka "trafiła" w gusta większości z nich. Potem rzez kilka tygodni „szóstale” wykonywali ćwiczenia związane z tą lekturą. Na koniec projektu mieli za zadanie narysowanie komiksu prezentującego przygody Tomka w Australii. Sami zobaczcie jak wypadło to zadanie. Poniżej prezentujemy komiks wykonany przez Jakuba Ł.

Komiks-Kuba-łŁabędź-2021.jpeg

12 kwietnia 2021 - finał projektu "Rdzenna ludność Ameryki"

Dobry projekt kończy się efektownym finałem - tak też się stało i tym razem. Klasa 8 SSP przez kilka ostatnich tygodni omawiała problemy związane z rdzenną ludnością Ameryki Północnej i Południowe. Finałowe zadanie polegało na wyszukaniu autentycznej postaci z rodowodem indiańskim, stylizacja na tę postać, zrobienie zdjęcia i wysłanie go do oceny. Oto kilka zdjęć z tego projektu. Ciekawy jestem, czy zgadniecie którzy uczniowie "przeobrazili się" w Indian na prezentowanych zdjęciach.

0000-Indianie-KołosowskiMaks-2021.JPG 0001-Indianie-Leszek-Jaskiewicz-2021.jpg 0003-Indianie-Amelia-Mielczarek-2021.jpg 0002-Indianie-NinaSosnowska-2021.jpg 0004-Indianie-Julia-Sliwka-2021.jpg

11 kwietnia 2021 - finał projektu "W 80 dni dookoła świata"

Klasa 5 SSP na przełomie zimy i wiosny czytała i omawiała na lekcjach geografii książkę Juliusza Verne "W 80 dni dookoła świata". Potem rzez kilka tygodni uczniowie wykonywali różnorodne ćwiczenia związane z tą lekturą, a na koniec mieli za zadanie narysowanie komiksu prezentującego przygody Fileas’a Fogga. Sami zobaczcie jak wypadło to zadanie. Poniżej prezentujemy komiks wykonany przez Julię O.'

OsieckaJulia.jpg

10 kwietnia 2021 - ŚNIEŻNIK ZDOBYTY!

Pandemia pandemią, ale od czasu do czasu Klub Ekologiczny działający w ZSS w Kłodzku wyrusza w góry by odnowić "siły witalne" oraz "przewietrzyć mózgi". 10 kwietnia wybraliśmy się w Masyw Śnieżnika. Oczywiście męczyły nas przepisy pandemiczne - wiadomo, maseczka i dystans nie służą przyjaźni, rozmowom i innej aktywności - ale i tak było super! Wyruszyliśmy zielonym szlakiem z Międzygórza, potem zmienialiśmy go na niebieski, żółty i czerwony. Na wysokości około 1000 m n.p.m. pojawił się śnieg, którego w miarę wzrostu wysokości było coraz więcej. Po 222 minutach stanęliśmy na szczycie Śnieżnika Kłodzkiego: zrobiliśmy okolicznościowe zdjęcia, zjedliśmy drugie śniadanie, przyjrzeliśmy się pracom budowlanym wieży widokowej i wyciągnęliśmy jabłuszka (kto miał, ten miał). Bowiem ze szczytu do kapliczki w większości ześlizgiwaliśmy się na tym niezbyt wyrafinowanym sprzęcie sportowym. Zabawa była przednia. Na Przełęczy Śnieżnickiej skręciliśmy na szlak narciarski, którym staraliśmy się dotrzeć do Kletna. I to chyba był najtrudniejszy odcinek tej wyprawy, bowiem trawersem poruszaliśmy się po północnych stokach masywu i leżało tutaj ponad metr śniegu. W miarę zbliżania się do mety i schodzenia w coraz niższe partie gór śniegu ubywało. Tego dnia mieliśmy więc okazję obserwować trzy pory roku: zimę, przedwiośnie i wiosnę - na szczycie panowała temperatura poniżej zera, a na parkingu w Kletnie było plus 12 stopni ciepła. Siedzą w autobusie wszyscy czuliśmy 21 kilometrów w nogach (najmocniej Edyta i Janek), bo nauka on-line niestety obniżyła sprawność fizyczną nas wszystkich. Następny wypad w maju.

KE-10-04-2021-Snieznik.jpeg


30 marca 2021 - NETik nr 52

Ukazał się 52 numer szkolnej gazetki NETik, w którym znajdziecie kilkadziesiąt tekstów z okresu jesień 2020 - zima 2021. W tym numerze znajdziecie: opisy wypadów w góry Klubu Ekologicznego, informacje o projektach szkolnych, wywiady, eseje na ważne tematy, pasje uczniów Szkoły Społecznej oraz wiele innych artykułów ukazujących oficjalne i nieoficjalne życie osób związanych z ZSS. Oczywiście - jak to w NETiku - znajduje się tu wiele ciekawych zdjęć, ukazujących realizowane w tym czasie projekty dydaktyczne, zajęcia terenowe oraz wypady szkolnego Klubu Ekologicznego w pobliskie góry. Tym razem mocną stroną gazety są też prace plastyczne wykonane przez Amelię Mielczarek i Karola Bętkowskiego. Zapraszamy do lektury.

NETik52-zima-2021-www.jpg


14 MARCA - wernisaż wystawy "ALEKSANDER KOZERA. MALARSTWO"

W niedzielę 14 marca o godz. 15.00 w Centrum Kultury Chrześcijańskiej przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku spotkało się ponad 40 osób, aby w reżimie pandemicznym dokonać uroczystego otwarcie wystawy malarstwa Aleksandra Kozery - adiunkta w ASP w Katowicach. Większość z 55 zaprezentowanych prac tego autora ma ogromne rozmiary i znakomicie prezentuje się w przestronnych jasnych wnętrzach dawnej kaplicy. Kozera dokonał bardzo osobistej artystycznej konsolidacji i transformacji pejzażu, portretu i witrażu. Jak to możliwe? Sprawdźcie to sami! Warto przyjść do CKCh, żeby osobiście zobaczyć oryginalne prace Pana Aleksandra, zanurzone w klimacie Górnego Śląska i Zagłębia. Podczas wernisażu oczywiście nie zabrakło słynnego tortu z Bolesławowa. I chociaż na zewnątrz pogoda przypominała bardziej przedzimie niż przedwiośnie, ale w Centrum wszystkich rozgrzewały interesujące rozmowy w doborowym towarzystwie oraz gorące napoje hojnie serwowane przez Jadzię, Edytę i Magdę.

Maly-PLAKAT OLEK KOZERA.jpg Kozera-otwarcie-prtret-14-03-2021.JPG Kozera-bis-otwarcie-14-03-2021.jpg Kozera-tertio-otwarcie-14-03-2021.jpg


10 MARCA - nowe projekty w ZSS

W ubiegłym tygodniu klasy 5, 6 i 8 SSP oraz 1 SLO rozpoczęły na lekcjach geografii realizację nowych projektów dydaktycznych i jak to zwykle bywa, zaprojektowały "okładki" dla nowych działań. Niektóre prace uczniów są tak świetne, że grzech byłoby ich nie pokazać szerszej publiczności. Zobaczcie zresztą sami.

8-Klimonda.jpg 8-Jaśkiewicz.jpg 8-Mielczarek.jpg

6-Jochymek.jpg 6-Palinska.jpg 6-Łabędź.jpeg

5-Dikelman.jpg 5-Górazdowska.jpg 5-Osiecka.jpg

M-BętkowskiKarolek-pppp.jpg M-KaczmarczykJulia.jpg M-KuchtaFranek (1).jpg


3 MARCA - klasa trzecia "leci" w Kosmos

Od kilku tygodni klasa 3 Społecznej Szkoły Podstawowej w Kłodzku na różne sposoby poznawała Układ Słoneczny. Ale najbardziej "energetyczna" część projektu odbywała się przez ostatnie dwa tygodnie. Z pustych butelek po wodzie mineralnej oraz papierowej taśmy klejącej w trzech podgrupach "trzeciale" uformowali modele rakiet kosmicznych. W kolejnych dniach zagruntowali modele i pomalowali je farbami akrylowymi. Dzisiaj pomalowano silniki i sfotografowano autorów "statków kosmicznych" - oczywiście z modelami. Projekt można uznać za zakończony.

Kosmos-trzeciale-foto-kadrowany.jpg


1 MARCA - upragniony finał projektu "ŁĄKA"

Ufff... Co to za dziwny rok nauki! Na początku października klasa 4 Społecznej Szkoły Podstawowej w Kłodzku rozpoczęła realizację projektu "Łąka". Poszliśmy nad Nysą, nazbieraliśmy różnych łąkowych traw, ziół i polnych kwiatów. Po powrocie do szkoły z zebranych roślinek zrobiliśmy "akwaria kwiatowe”, które podziwialiśmy w dużym powiększeniu na ścianie. W kolejnym tygodniu wybraliśmy jedno „akwarium kwiatowe” i powiększyliśmy je epidiaskopem do ogromnych rozmiarów. Po sklejeniu ogromnej planszy - ołówkiem odwzorowaliśmy roślinki na kartonie i ... niestety zamknięto nam szkołę i musimy się uczyć on-line. W domach przygotowaliśmy i pomalowaliśmy na kartkach papieru różne zwierzęta łąkowe: żaby, jaszczurki, ślimaki, biedronki, motyle, pasikoniki, pająki, żuki i oczywiście mrówki. Ale głównej planszy ciągle nie mogliśmy pomalować. Ale wreszcie udało się! 1 marca 2021 roku zakończyliśmy prace malarskie i uzupełniliśmy naszą "łąkę" o różne żyjące na niej zwierzęta. Plansza wisi w gabinecie klasy 4 SSP, prezentuje się niezwykle okazale i można ją podziwiać zupełnie za darmo!

Mala-Laka-fotka-finalowa-4ssp.jpg


26 LUTEGO - fina projektu "Podróżnicy, badacze, odkrywcy"

Od kilku tygodni klasa piąta SSP zajmowała się ważnymi odkryciami geograficznymi oraz osobami, które tych odkryć świadomie lub przypadkowo dokonały. Poznaliśmy trzydzieści osób - od Eryka Rudego i Benedykta Polaka po Martynę Wojciechowską i Janka Melę. Finał polegał na przebraniu się za wybranego podróżnika. Efekty możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej.

PlutaAntek-maly.jpg 1-male-FuriniJay-S.JPG 111-male-PerykaszaaMaja.jpeg 1-male-FuriniMichelle-S.JPG

1male-BorkiewiczOlaf-S.JPG 2-male-SmazaOliwier-S.JPG 2-male-MakałaIwo-S.JPG 2-male-MeissnerNatalia-S.JPG 2-male-TomaszewiczGabrysia-S.JPG

2-male-DikelmanJulka-S.JPG 2-male-HutaAla-S.JPG 2-male-OsieckaJulia-S.JPG 111-mala-GórazdowskaGosia-S.jpeg


24 LUTEGO - Ex Libris dla BiMBP Filii pod Pegazem

Co to jest Ex Libris - ozdobna pieczęć stosowana dla oznaczenia zbiorów książek, dokumentów, map etc. I właśnie taką pieczęć 24 lutego Janusz Laska w imieniu Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego przekazał na ręce Jadwigi Rogalskiej, reprezentującej Filę Pod Pegazem Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłodzku. Złośliwcy komentowali ten dar, jako "utrapienie", bowiem teraz trzeba będzie tą pieczęcią podbić kilkanaście tysięcy woluminów, znajdujących się na półkach filii przy ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Pieczetka333.jpg


20 LUTEGO - Wyprawa na dwie wieże

Klub Ekologiczny stara się nie tracić kondycji i od czasu do czasu wyrusza w pobliskie góry - rzecz jasna - z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego - chociaż żadnych reżimów nie lubimy. Tym razem przemierzyliśmy trasę z Nowej Rudy do Słupca, zdobywając po drodze dwie wieże: jedną na Górze Świętej Anny i drugą na Górze Wszystkich Świętych. Nie zabrakło też zabaw na śniegu, m. in. zbudowaliśmy dwie ogromne wieże śniegowe. Pogoda była wprost wymarzona na taką wędrówkę - śniegu dużo, słońce przygrzewało, towarzystwo doskonałe... Kto nie był - ten gapa.

Ke-1-s.JPG Ke-2-s.JPG

Ke-3-s.JPG Ke-4-s.JPG


18 LUTEGO - Konkurs plastyczny dla licealistów

W styczniu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił konkurs plastyczny i literacki pod hasłem "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Do udziału w konkursie zachęcałem kilkanaście osób, summa summarum, plastyczne prace konkursowe do szkoły przynieśli: Karol Bętkowski, Pascal Blacheta, Zuzanna Gałka i Ania Ustrzycka. Zdjęcia prac możecie obejrzeć poniżej a o wynikach konkursu dowiemy się za kilka tygodni. Janusz Laska

1-BętkowskiKarol-S.JPG 1-BlachetaPascal-S.JPG 1-GałkaZuza-S.JPG 1-UstrzyckaAnia-S.JPG


3 LUTEGO - ukazał się ROCZNIK KTO za 2020 rok

3 lutego 2020 ukazał się kolejny Rocznika Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego, a w nim: podsumowanie działalności KTO i Szkoły Społecznej w 2020 roku oraz artykuły poświęcone 30-leciu Szkoły Społecznej w Kłodzku, 25-leciu Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego, 22-leciu Klubów Młodego Odkrywcy, funkcjonowaniu polskich szkół w czasach pandemii oraz negatywnym skutkom długotrwałej nauki on-line. Tradycyjnie też prezentujemy Kalendarium KTO za 2020 rok. Rocznicowym prezentem dla czytelników Rocznika jest kolorowa wkłada, prezentująca na stu zdjęciach historię Szkoły Społecznej "w pigułce".

Format A5. Objętość 132 strony. Nakład 300 egz.

Rocznik-KTO-2021-plikpwww rocznik.jpg

18 stycznia 2021 – Jaskiniowcy

Klasa 5 Społecznej Szkoły Podstawowej w Kłodzku od kilku tygodni poznaje krajobrazy Polski. Niewątpliwie jednym z najciekawszych jest krajobraz krasowy, czyli taki, w którym możemy odwiedzić bardzo dużo jaskiń. A wszystko to za sprawą skał wapiennych, które są wyjątkowo podatne na rozpuszczanie i wypłukiwanie przez wodę oraz na tworzenie różnych form naciekowych. W ramach poznawania krasu "piątale" wcielili się w jaskiniowców. Przygotowali w swoich domach jaskinie i zainscenizowali w nich sytuacje sprzed dwudziestu tysięcy lat. Tym oto sposobem powstało kilkanaście fajnych zdjęć. Kilka z nich prezentujemy poniżej.

Oliwier-Smaza-jaskiniowiec-14-maly.jpg JulkaDikelman-jaskinia11.jpg Ala-Huta-jaskiniowiec-12-maly.jpeg


9 stycznia 2021 – Droga nad Lejami

Droga nad Lejami to bardzo urokliwy zakątek Ziemi Kłodzkiej i właściwie o każdej porze roku jest tutaj pięknie. Tak też było 9 stycznia. Nieskazitelna biel świeżutkiego śniegu, świerki miękko uginające się od śnieżnych czap, biało-zielone widoki po horyzont, cisza, spokój, magia... Dwudziestoosobową grupą przyjaciół KTO przemierzyliśmy ten szlak "na nogach" i "na jabłuszkach". I zastanawialiśmy się wspólnie, że warto powrócić do idei rajdów zimowych po Ziemi Kłodzkiej. Skoro zima "wróciła" - to zimowe rajdy też mogą powrócić.

9-stycznia-2021-drioga-nad-lejami.JPG


1 stycznia 2021 – Nowy Rok

Kilka godzin temu rozpoczęliśmy nowy 2021 rok. Wszystkim przyjaciołom Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego oraz Zespołu Szkół Społecznych w Kłodzku życzymy wszelkiej pomyślności oraz tego, by nadchodzący czas był powrotem do upragnionej normalności. Siłą lokalnej społeczności oraz każdego społeczeństa jest zaufanie i współpraca - a doświadczenie uczy nas tego, że jedno wypływa z drugiego. Oby rok 2021 był dla nas wszystkich czasem zaufania i współpracy. Janusz Laska

000-000-mala-panorama-Orlica-2020.JPG