Informacje

Z kto.klodzko.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Spis treści

16 października 2020 – Grota Gostylli

Od wielu miesięcy Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe przygotowywało w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku stałą wystawę gobelinów Marii Gostylli Pachuckiej, poświęconych słynnej Grocie Lascaux we Francji. Choć czas pandemii nie sprzyja tego typu przedsięwzięciom, to jednak udało się i od 16 października możemy w Centrum podziwiać kilkadziesiąt pięknych tkanin, które w artystycznej perspektywie pokazują najstarsze malowidła ścienne świata. Wchodząc na wystawę czujemy się niczym pierwotni ludzie, wchodzący z trwogą w głąb wapiennej jaskini.

Grota Lascaux to jaskinia krasowa w Akwitanii, w południowo-zachodniej części Francji. Grota została przypadkowo odkryta w 1940 roku przez kilku chłopców. Czas powstania malowideł określany jest na wczesny okres kultury magdaleńskiej (paleolit), czyli 17000 – 15000 lat p.n.e. Zespół malowideł zdobiący ściany pochodzi z różnych epok i przedstawia przede wszystkim zwierzęta, głównie roślinożerne (jelenie, łosie, byki, żubry, tury i konie). Na ponad 150 metrach korytarzy znajduje się około 150 malowideł i ponad 15.000 rytów naskalnych. Wchodząc do jaskini każdy zwiedzający ma nieodparte wrażenie, że wchodzi do paleolitycznej świątyni człowieka pierwotnego. Majestat skał oraz kunszt malowideł i rytów przywodzą na myśl renesansowe lub barokowe katedry z południa Europy. Malowidła zostały wykonane farbami otrzymanymi za pomocą barwników pochodzenia naturalnego: czerń – uzyskano z węgla drzewnego, czerwień, brązy, żółć i purpurę – ze związków żelaza, głównie ochry. Farby nakładane były palcami lub pędzlami wykonanymi z włosia lub mchu. Stosowano też wydrążone kości jako prymitywny aerograf. Od 1940 roku jaskinia posiada status „monument historique”, a w 1992 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Maria Gostylla Pachucka - absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu – obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dyplom uzyskała w 1960 roku w pracowni profesora Eugeniusza Gepperta. Artystka zajmuje się tkaniną artystyczną, rysunkiem, malarstwem, akwarelą. Jej prace eksponowano na ponad 150 wystawach w kraju i zagranicą. W latach 1972-1990 należała do znanej wrocławskiej grupy tkackiej „10 x Tak”. Od 1981 roku utrzymuje ścisłe kontakty z Francją, gdzie często prezentuje swoje prace. Współpracuje z grupa francuskich tkaczy „Fil en Main”. We Francji Maria Gostylla Pachucka zwiedziła jedną z najstarszych i najsłynniejszych galerii świata – grotę Lascaux, zwaną przez wielu historyków sztuki „Sekstyną Człowieka Pierwotnego”. Zachwyt dziełami sprzed 17 000 lat artystka wyraziła cyklem tkanin, inspirowanych tymi naskalnymi malowidłami. Dużą część tego zbioru tkanin artystycznych możemy dzisiaj zobaczyć na wystawie w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku. Maria Gostylla Pachucka jest także absolwentką szkoły muzycznej II stopnia. Kocha muzykę – to jej druga pasja. Przez wiele lat uczyła w szkole gry na fortepianie. Wpływ muzyki znajduje często odbicie w jej twórczości plastycznej.

Pachucka-01-2020-wys.JPG Pachucka-02-2020-wys.JPG Pachucka-05-20202-wys.JPG Pachucla-04-2020-wys.JPG Pachucka-03-2020-wys.JPG

7 października 2020 – Społeczna w terenie

Szkoła Społeczna w Kłodzku znana jest z tego, że realizuje różnorodne projekty terenowe. Pierwsza tura lekcji w terenie z geografii i przyrody już za nami.

Klasa 4 SSP miała okazję poznawać krajobrazy na trasie Wojciechowice – Przeł. Łaszczowa – Kłodzko. Nauczyliśmy się też rozpoznawać ponad 40 gatunków drzew i krzewów.

Klasa 5 SSP penetrowała okolice Barda, poznając tajemnice okolicznych łęgów i grądów, urwiska oraz G. Kalwarii. Poznaliśmy także skalę nawigacyjną.

Klasa 6 SSP zdobyła Trójmorski Wierch i dotarła do źródeł Nysy Kłodzkiej, poznając po drodze lokalne skały i ekosystemy oraz analizując proces introdukcji i reintrodukcji drzew.

Klasa 7 SSP zbadała wszystkie tajemnice ścieżki przyrodniczej „Zębata” opodal Srebrnej Góry. Nuczyliśmy się też wykorzystywać warsztat matematyczny w terenie.

Klasa 8 SSP, maszerując z Tąpadła do Sobótki, poznawała geologię i archeologię świętej góry Ślęży. Kto by pomyślał, że Ślęża to taki unikalny kawałek skorupy ziemskiej!

Klasa 1 SLO, realizując projekt „Borówkowa mapa”, fachowo wykonywała pomiary na tym szczycie. A następnego dnia, już przy stole kreślarskim, powstały mapy tego terenu.

Jak mawia p. Janusz Laska: nie ma przyrody bez przyrody! Zderzenie teorii z praktyką jest możliwe tylko podczas zajęć terenowych - i o to w tym wszystkim chodzi!

000-Trójmorski-Wierch-2020-kl-6SSP-male.JPG 000-Zrodla-Nysy-K-2020-maly.JPG 0000aaa-Slęza-2020-male.JPG

000-Wojciechowice-2020-mala.JPG 000-SrebrnaGóra2020-mala.JPG 000-ppp-Borówkowa012-male.jpeg.JPG


3 października 2020 - Rajd Spadającego Liścia

W sobotę 3 października ponad 130 osób w wieku od 2 do 72 lat spotkało się na szlaku XXXIII Rajdu Spadającego Liścia. Tym razem wędrowaliśmy drogami i bezdrożami Masywu Śnieżnika i Gór Bialskich z Kletna, drogą Nad Lejami, przez Staromorawską Przełęcz do Bolesławowa, gdzie na wszystkich czekała pyszna grochówka, ognisko, kiełbaski, chleb, kawa, herbata oraz znaczki rajdowe i ekologiczne kalendarze na 2021 rok. Niewątpliwie największą atrakcją tego szesnastokilometrowego wypadu był wiejący z dużą mocą halny, który co prawda przyniósł z południa Europy ciepłe powietrze (było +23 stopnie Celsjusza), ale jednocześnie wszystkim burzył fryzury i miotał liśćmi na śmiałych wędrowców. Za to w Bolesławowie było zacisznie i większość z nas z przyjemnością wylegiwało się na łące "łapiąc" obfite promienie słoneczne jesiennego słońca. Monika - tegoroczna absolwentka Szkoły Społecznej w Kłodzku - na postojach i przy ognisku zbierała od kolegów gratulacje za udane zdjęcie, które znalazło się na tegorocznym znaczku rajdowym. Kto wie - może to początek wielkiej kariery przyszłej fotomodelki?

33-Rajd2020-0001.JPG 33-Rajd2020-0002.JPG 33-Rajd2020-0003.JPG

2 października 2020 - SKĄD SIĘ BIERZE WODA W KRANIE?

Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe wydało nowy kalendarz ekologiczny na 2021 rok ze znakomitymi zdjęciami ptaków wykonanymi przez Krzysztofa i Jana Sapiehów. To już piąty ekologiczny kalendarz ze zdjęciami rodziny Sapiehów wydany przez KTO. I jak zawsze na usta ciśnie się pytanie: jak Oni to robią, że ptaki nie uciekają im sprzed fotoobiektywów? No cóż... Może kiedyś uda nam się zgłębić tajemnice "ptasich zdjęć" - w tej chwili pozostaje nam jedynie podziwiać kunszt fotografików oraz piękno awifauny. Wydawnictwo ukazało się w kooprodukcji z firmą Wodociągi Kłodzkie.

Objętość: 28 stron. Format: A4 - po rozłożeniu A3. Nakład: 1.000 egz.

Kalendarz-2021-malyjpg-www.jpg

19 września 2020 - "Miłość zmartwychwstała"

19 września nareszcie mogliśmy na własne oczy i "na żywo" obejrzeć kolejny spektakl muzyczny w reżyserii siostry Benedykty Karoliny Baumann OP, z autorską muzyką Przemka Piechockiego pt. "Miłość zmartwychwstała". Na scenie Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku zobaczyliśmy grupę teatralną "Dzikie Koty", działającą przy Liceum im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku, "wzbogaconą" o kilka osób spoza tej szkoły, m. in. Olę Łabędź ze Szkoły Społecznej w Kłodzku. Kanwą libretta stało się niełatwe życie Julii Rodzińskiej, dominikanki i jednej ze 108 błogosławionych polskich męczenników II wojny światowej. Gratulacje należą się siostrze Beni, która w wielką energią i cierpliwością "szlifuje" młodociane talenty teatralne oraz zaraża nas wszystkich swoją pozytywną energią i radosnym chrześcijaństwem. Uczestnicząc w próbach do spektaklu uświadomiłem sobie dlaczego słowa „cierpliwość” i „cierpienie” mają wspólne pochodzenie! Siostro – gratuluję cierpliwości! Wielkie brawa należą się siedmioosobowej grupie muzycznej, złożonej z uczniów i absolwentów Chrobrego, która bez dwóch zdań była jednym z najmocniejszych atutów sobotniego teatralnego wydarzenia. Wdzięczność i podziw należą się też młodym adeptom Melpomeny, którzy z dużym zaangażowaniem i energią podjęli aktorskie i muzyczne wyzwania. Mnie najbardziej ujęła gra aktorska i śpiew Julki Topolanek (bardzo trudna rola i partie muzyczne Julii Rodzińskiej), Oli Morawskiej (subtelnie wyśpiewana rola Zosi), Oli Łabędź (znakomicie wyśpiewana rola siostry Stasi) i Weroniki Niewiadomskiej (drugoplanowa ale znakomicie wyeksponowana rola Ewy Hoff). Mocną stroną inscenizacji niewątpliwie jest "chwytająca za serce" i "wpadająca w ucho" muzyka Przemka Piechockiego. Kilka piosenek ze spektaklu ma szansę stać się prawdziwymi szlagierami. Janusz Laska

Miłość-20200919 192602.JPG Miłość-20200919 193113.JPG Miłość-20200919 202327.JPG

17 września 2020 - spotkanie autorskie z siostrą Benedyktą Karolina Baumann

17 września 2020 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku, Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe i Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku zorganizowały spotkanie z siostrą Benedyktą Karolina Baumann autorką nowej powieści pt. "NIEBO w kolorze popiołu". Marta Zilbert - dyrektor PiMBP w Kłodzku - w swobodnej rozmowie z siostrą Benedyktą warstwa po warstwie odsłaniała kulisy powstawania powieści oraz związane z nią rozterki autorki. Siostra Benia okazała się wspaniała gawędziarką, żeby nie powiedzieć "gadułą" i z wielką energią dzieliła się swoimi pisarskimi przeżyciami, nie ukrywając swojej wielkiej fascynacji postacią Julii Rodzińskiej. Po części oficjalnej, jak zwykle nie zabrakło rozmów kuluarowych oraz smakołyków.

0-m-Siostra-Benia-spt-aut-17-09-2020.JPG


12 września 2020 - start Rajdu Spadającego Liścia 2020

O trzydziestu lat Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe oraz Zespół Szkół Społecznych w Kłodzku organizują otwartą imprezę turystyczną pod nazwą "Rajd Spadającego Liścia". W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa ta turystyczna impreza będzie przebiegała w czterech osłonach, czyli będziemy wyruszali w góry w czterech mniejszych podgrupach i w czterech różnych terminach. Pierwsza rajdowa wędrówka już za nami. 12 września 36 osób pokonało trasę z Przełęczy Kłodzkiej przez Kłodzką Górę (oczywiście wdrapaliśmy się na nową wieżę widokową), dalej przez Szeroki Wierch do Lasek, gdzie czekał na wszystkich wspaniały obiad, ognisko, gitara i śpiew. Do domów wróciliśmy około dwudziestej, co najlepiej świadczy o tym, że zabawa była znakomita.

RajdySpadającew2020rokuwww.jpg Rajd-12-09-2020-grupa-Laski.JPG

10 września 2020 - spotkanie autorskie z Krzysztofem Filipowiczem

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku, Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe w ostatni czwartek zorganizowały w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku spotkanie z Krzysztofem Filipowiczem, autorem nowego wydawnictwa KTO pt. "SMAKI ŻYCIA". Wśród przybyłych pięćdziesięciu gości dominowali pracownicy kłodzkiej biblioteki (dawni oraz aktualni) i nic w tym dziwnego, bo przecież pan Krzysztof przez wiele lat był dyrektorem tej zacnej placówki. Jak się okazało bohater dnia jest w świetnej kondycji i przez godzinę bawił nas wszystkich opowiadaniem anegdot ze swojej przeszłości. A przeżył dużo: dzieciństwo na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej (dzisiejsza Białoruś), potem przymusowa wywózka do Kazachstanu, pod koniec II wojny światowej półtoraroczny pobyt na Ukrainie i wreszcie przyjazd do Kłodzka oraz pierwsze powojenne lata na Ziemiach Zachodnich PRLu. Jak opisał to w swojej książce, Jego życie miało różnorodne smaki: słodycz wczesnego dzieciństwa na Polesiu, gorycz dorastania na obcej ziemi w Kazachstanie, smak octu w młodości oraz smak soli w życiu dojrzałym. Obserwując podczas czwartkowego spotkania pogodę ducha, jasność umysłu oraz wigor pana Krzysztofa mogę do tych czterech smaków dodać jeszcze smak spełnienia w okresie starości.

Filipowicz-maly-plakacikwww.jpg

3 września - Rajdy integracyjne Szkoły Społecznej

Szkoła Społeczna w Kłodzku działa już 29 lat i od samego początku jej istnienia cała społeczność uczniowska wraz ze swoimi nauczycielami tuż po rozpoczęciu roku szkolnego wyrusza na rajdy integracyjne. Czasami idziemy w dużych grupach, czasami w mniejszych, ale zawsze witamy nowy rok szkolny nie tylko w budynku, na korytarzach i w klasach, ale także w terenie. Wszak duża aktywność terenowa to znak rozpoznawczy Szkoły Społecznej! W tym roku 3 września także wyruszyliśmy na turystyczne szlaki. Oczywiście w mniejszych podgrupach – bo to czas pandemii – ale wieloletniej tradycji stało się za dość. Klasy I i II liceum dotarły na nową wieżę widokową, uruchomioną kilka dni temu na Kłodzkiej Górze. I zachęcamy wszystkich do wejścia na ten szczyt oraz na tę trzydziestometrową konstrukcję. Widoki i wrażenia niesamowite!

Rajd-3-9-2020-2.JPG Rajd-3-9-2020-1.JPG


1 września - Nowy rok szkolny w Społecznej rozpoczęty!

I stało się. Wreszcie, po półrocznej przerwie pandemicznej, wróciliśmy do normalnych zajęć szkolnych! Pierwszego września Społeczna Szkoła Podstawowa w Kłodzku ukończyła 29 lat i rozpoczęła trzydziesty sezon nauczania. Za rok okrągła „trzydziesta”, do której należy się porządnie przygotować. Wszystkim uczniom i kadrze szkoły życzymy wspaniałego nowego roku szkolnego oraz samych sukcesów w ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy. Powodzenia!

01.09.2020-start-szkoly-01.JPG

27 sierpnia - SPOTKANIE AUTORSKIE z Ireną Klimaszewską i Jackiem Adamowskim

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku oraz Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe w ostatni czwartek zorganizowały w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku spotkanie autorskie z Ireną Klimaszewską i Jackiem Adamowskim - autorami nowego wydawnictwa KTO pt. "Wyprawa. Opowieść o herbie kłodzkim na motywach starych legend kłodzkich i przekazu skrzata Tymoteusza". Po półrocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawiruza, przybyli na spotkanie goście musieli dostosować się do wymogów reżimu sanitarnego.

Rozmowę na scenie prowadziła Marta Zilbert, której dociekliwości zawdzięczamy wiele ciekawych informacji dotyczących etapu tworzenia wydawnictwa. Po części oficjalnej na zebranych czekało "małe co nieco". Była też okazja do zakupienia wydwanictwa w promocyjnej cenie, zdobycia autografów oraz prowadzenia ożywionych rozmów kuluarowych.

Spotkanie-27-08-2020-Irenka-i-Jacek-male.jpg Irenka-i-Jacek-27-08-2020CKCh-male.JPG


27 lipca – 1 sierpnia – Dzika Ziemia Kłodzka

Jak powszechnie wiadomo Ziemia Kłodzka to jeden z najbardziej atrakcyjnych zakątków Europy. Od 27 lipca do 1 sierpnia 2020 r. Klub Ekologiczny i przyjaciele realizował terenowy projekt „Dzika Ziemia Kłodzka”, w ramach którego przemierzaliśmy szlaki i bezdroża naszej Małej Ojczyzny. W sumie przeszliśmy ponad sto kilometrów a nasze marszruty przebiegały następująco:

Poniedziałek: Międzygórze – dolina Pogorii – południowe stoki Smrekowca i Żmijowca – Przełęcz Śnieżnicka – zachodnie i północne stoki Stromej – Kletno.

Wtorek: Kocioł k. Lewina Kłodzkiego – Pańska Góra – Czarny Krzyż – Orlica – Masarykowa Chata – Zieleniec.

Środa: Brzeźnica – rezerwat Cisowa Góra – rezerwat Cisy – wschodnie stoki Leszka – Przełęcz Cisowa – Młynarz – Miejsce Hrabiowskie – Bardo.

Czwartek: Pokrzywno – Kamienna Góra – Zielona Droga – wzdłuż górnego biegu Bystrzycy – Królewska Droga – Przełęcz Pod Uboczem.

Piątek: Kletno – Przełęcz Młyńska – Droga Nad Lejami – Przełęcz Staromorawska – Zawada – Bolesławów.

Sobota: Przełęcz Lisia – Narożniak – Urwisko Batorowskie – Skały Puchacza – Wielkie Torfowisko Batorowskie – Niknąca Łąka – Skalne Grzyby – Batorówek.

Każdego dnia w projekcie uczestniczyło od 14 do 21 osób, w sumie w ciągu tygodnia w naszych wędrówkach uczestniczyło 26 osób. Pogoda i humor dopisywały nam znakomicie, o czym możecie się przekonać oglądając zdjęcia wykonane przez Pascala Blachetę i Dominika Niemczyckiego.

DZK-07-m-2020.JPG DZK-08-m-2020.JPG DZK-17-m-2020.JPG

DZK-01m.JPG DZK-02m.JPG DZK-04m.JPG

DZK-03m.JPG DZK-05m.JPG DZK-06m.JPG

DZK-12-m-2020.JPG DZK-09-m-2020.JPG DZK-18-m-2020.JPG

DZK-11-m-2020.JPG DZK-10-m-2020.JPG DZK-15-m-2020.JPG

DZK-16-m-2020.JPG DZK-13-m-2020.JPG DZK-20-m-2020.JPG

DZK-19-m-2020.JPG DZK-14-m-2020.JPG DZK-21-m-2020.JPG


25 czerwca - żegnamy klasę 8SSP

25 czerwca klasa 8 SSP po raz ostatni w tym składzie przybyła na godz. 15.00 do szkoły, by odebrać świadectwa i dyplomy oraz pożegnać się z kadrą Szkoły Społecznej. Z powodu pandemii uroczystość miała nietypowy przebieg. Na boisku szkolnym w dużych odległościach od siebie stały krzesła, na których dostojnie i uroczyście zasiedli Ósmale. Przemówiła Pani Iwona Lemiesz - Dyrektor ZSS. Potem każdemu osobno zostały wręczone pakiety, zawierające świadectwa szkolne, dokumentację szkolną oraz indywidulane dyplomy. Oczywiście przemówił też Janusz Laska - wychowawca klasy, a po nim przedstawiciele rodziców. I wtedy okazała się, że oprócz kwiatów i upominków przygotowane zostały specjalne wydawnictwa - fotoalbumy, ukazujące osiem lat nauki i zabawy klasy na zajęciach szkolnych oraz podczas różnych projektów reazlizowanych przez uczniów. Po zakończonej uroczystości rodzice zaprosili wszystkich zebranych na pożegnalne ognisko klasowe, na którym zjawili się nauczyciele, rodzice i uczniowie (o, przepraszam) ABSOLWENCI klasy 8 SSP. Było pysznie i wspomnieniowo. Fotografie poniżej wykonał Andrzej Lemiesz.

0000-zss zak www-1.JPG 0000-zss zak www-2.JPG 0000-zss zak www-4.JPG

0000-zss zak www-6.JPG 0000-zss zak www-12.JPG 0000-zss zak www-18.JPG

0000-zss zak www-14.JPG 0000-zss zak www-11.JPG 0000-zss zak www-13.JPG

0000-zss zak www-26.JPG 0000-zss zak www-27.JPG 0000-zss zak www-19.JPG

0000-zss zak www-20.JPG 0000-zss zak www-21.JPG 0000-zss zak www-22.JPG

Pożegnainie-kl-8SSP-foto-okladki.JPG


20 czerwca - Klub Ekologiczny na szlaku

W Zespole Szkół Społecznych w Kłodzku od bardzo wielu lat działa Klub Ekologiczny, zrzeszający młodzież od klasy 4 podstawówki aż do matury, często też się zdarza, że na ekologiczny szlak wyruszają absolwenci tej szkoły. W deszczową sobotę 20 czerwca Klub Ekologiczny wyruszył w Góry Stołowe. Woda i wilgoć przeszkadzały tylko przez pierwsze pół godziny, potem wszyscy przyzwyczailiśmy się do spokojnego, ciepłego deszczyku. Tego dnia czekała na wszystkich trasa z Fortu Karola przez Białe Skały, Wielkie Torfowisko Batorowskie, Niknącą Łąkę, Skalne Grzyby, Słoneczne Skałki do Batorówka. Dżdżysty maj i czerwiec zaowocowały bujną roślinnością oraz potokami pełnymi wody. Przemierzamy szlaki Ziemi Kłodzkiej od wielu lat i bardzo się ucieszyliśmy, że koryto Czerwonej Wody na źródliskowym odcinku po raz pierwszy od 2015 roku było wypełnione po brzegi. Może tegoroczne intensywne opady chociaż w części uzupełnią wody gruntowe. Oby.

Rok szkolny 2019-2020 był dla Klubu Ekologicznego nietypowy – wiadomo pandemia! Od września do marca nasze wyjazdy odbywały się bez przeszkód. Kolejno przemierzaliśmy drogi i bezdroża Wzgórz Włodzickich, Gór Bialskich i Śnieżnickich, Wzgórz Lewińskich, Gór Sowich, Masywu Śnieżnika i Gór Bystrzyckich. W marcu wyprawy klubowe zostały zastopowane przez pandemię koronawirusa. A w czerwcu – podsumowaliśmy ten rok na wypadzie w Góry Stołowe. Oczywiście mamy też plany na wakacje. Chcemy zrealizować projekt terenowy pod tajemniczą nazwą „Dzika Ziemia Kłodzka”.

KE-20-06-G-Stilowe-deszcz.JPG KE-20-06-2929-G-Stołowe-foto2.JPG

19 czerwca - ZAPRASZAMY DO WAKACYJNEJ LEKTURY

Ze względu na panującą pandemię wakacje w tym roku będą nietypowe, zapraszamy więc do sięgnięcia po dobrą książkę. Oto nasze propozycje dla osób w różnym wieku!

Www-REKLAMA-NA-WAKACJE-2020.jpg


16 czerwca - WALNE ZEBRANIE KTO

16 czerwca 2020 roku odpyło się Walne Zebranie Członków Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego. Oto protokół z zebrania oraz podjęte uchwały.

Protokół Walnego Zebrania KTO dnia 16 czerwca 2020 roku

Porządek zebrania:

1. Otwarcie zebrania przez Prezesa KTO.

2. Wybór przewodniczącego zebrania i sekretarza zebrania.

3. Przyjęcie porządku obrad.

4. Wybór komisji uchwał i wniosków.

5. Wybór komisji skrutacyjnej.

6. Sprawozdanie Zarządu KTO z działalności Towarzystwa za rok 2019. Pełny tekst sprawozdania dostępny na stronie www.kto.klodzko.pl

7. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej.

8. Sprawozdanie Sądu Koleżeńskiego.

9. Dyskusja nad sprawozdaniami.

10. Głosowanie nad przyjęciem przedstawionych sprawozdań.

11. Głosowanie wniosku o udzielenie absolutorium dla ustępującego Zarządu.

12. Wybór Prezesa KTO na kadencję 2020-2024.

13. Wybór pozostałych 4 członków Zarządu KTO na kadencję 2020-2024.

14. Wybór składu Komisji Rewizyjnej KTO na kadencję 2020-2024.

15. Wybór składu Sądu Koleżeńskiego na kadencję 2020-2024.

16. Wolne głosy i wnioski.

17. Rozpatrzenie odwołań od uchwał Zarządu.

18. Ogłoszenie wyników głosowań w wyborach w pkt.12, 13, 14, 15.

19. Podjęcie uchwały o odwołaniu ustępującego Zarządu KTO.

20. Podjęcie uchwały o powołaniu nowego Zarządu KTO na lata 2020-2024.

21. Podjęcie uchwały o powołaniu Komisji Rewizyjnej na lata 2020-2024.

22. Podjęcie uchwały o powołaniu Sądu Koleżeńskiego na lata 2020-2024.

23. Podjęcie innych uchwał zgłoszonych przez Komisję Uchwał i Wniosków.

24. Zakończenie zebrania.

AD.1 Otwarcie zebrania przez Prezesa KTO Jerzego Didyka.

Ad.2 Na przewodniczącego zebrania wybrano Iwonę Lemiesz (11 głosów za) - na sekretarza zebrania wybrano Agnieszkę Ryszkę (11 głosów za).

Ad.3 Głosowani nad przyjęciem porządku obrad - 11 głosów za.

Ad. 4 Wybrano komisję uchwał i wniosków w składzie: Barbara Giera-Kulawiak i Jadwiga Radzikowska-Wołosz (11 głosów za).

Ad.5 Wybrano komisję skrutacyjną w składzie: Waldemar Bielewicz(11 głosów za).

Ad.6 Sprawozdanie Zarządu KTO z działalności za rok 2019 przedstawił Janusz Laska.

Ad.7 Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej przedstawiła zdalnie Aleksandra Pluta.

Ad.8 Sprawozdanie Sądu Koleżeńskiego - nie odbyło się ani jedno spotkanie Sądu Koleżeńskiego, bowiem w roku 2019 nie wniesiono żadnych skarg.

Ad.9 Podczas dyskusji głos zabrał Jerzy Didyk, Dorota Bętkowska i Iwona Lemiesz.

Ad.10 Głosowanie nad przyjęciem przedstawionych sprawozdań: 11 głosów za.

Ad. 11 Głosowanie wniosku o udzielenie absolutorium dla ustępującego Zarządu: 7 głosów za, 4 wstrzymujące się (wstrzymali się członkowie Zarządu KTO).

Ad. 12 Wybór Prezesa KTO na kadencję 2020-2024. Zgłoszony został jeden kandydat - Jerzy Didyk. Przeprowadzono tajne głosowanie w celu wybrania nowego Prezesa KTO.

Ad. 13 Wybór 4 członków Zarządu KTO na kadencję 2020 - 2024. Zgłoszono następujące osoby na kandydatów do Zarządu KTO: Dorota Kawińska-Domurad, Janusz Laska, Grzegorz Sienkiewicz, Mariusz Mielczarek. Przeprowadzono tajne głosowanie w celu wybrania nowego Zarządu KTO.

Ad.14 Wybór składu Komisji Rewizyjnej KTO na kadencję 2020 - 2024. Zgłoszono następujące osoby na kandydatów do Komisji rewizyjnej KTO: Agnieszka Ryszka, Magdalena Galicka, Dorota Bętkowska. Przeprowadzono tajne głosowanie w celu wybrania nowej Komisji rewizyjnej KTO.

Ad.15 Wybór składu Sądu Koleżeńskiego na kadencję 2020-2024. Zgłoszono następujące osoby na kandydatów do Sądu Koleżeńskiego: Barbara Giera-Kulawiak, Jadwiga Radzikowska-Wołosz, Waldemar Bielewicz. Przeprowadzono tajne głosowanie w celu wybrania nowego Sądu Koleżeńskiego.

Ad.16 Wolne głosy i wnioski - brak.

Ad.17 Nie było odwołań od uchwał Zarządu.

Ad.18 Wyniki głosowania w wyborach w pkt:

a. pkt 12 Jerzy Didyk  : 10 głosów za, 1 głos przeciw, w wyniku głosowania Jerzy Didyk został Prezesem KTO na lata 2020-24;

b. pkt 13 Dorota Kawińska-Domurad - 11 głosów za, Janusz Laska - 11 głosów za, Grzegorz Sienkiewicz - 10 głosów za, 1 głos wstrzymujący się, Mariusz Mielczarek - 10 głosów za, 1 głos wstrzymujący się, w wyniku głosowania w skład Zarządu KTO na lata 2020-24 weszli: Dorota Kawińska-Domurad, Janusz Laska, Grzegorz Sienkiewicz, Mariusz Mielczarek;

c. pkt 14 Agnieszka Ryszka - 11 głosów za, Magdalena Galicka - 11 głosów za, Dorota Bętkowska - 11 głosów za, w wyniku głosowania w skład Komisji Rewizyjnej KTO na lata 2020-24 weszli: Agnieszka Ryszka, Magdalena Galicka, Dorota Bętkowska;

d. pkt 15 Barbara Giera-Kulawiak - 11 głosów za, Jadwiga Radzikowska-Wołosz - 11 głosów za, Waldemar Bielewicz - 11 głosów za, w wyniku głosowania w skład Sądu Koleżeńskiego KTO na lata 2020-24 weszli: Barbara Giera-Kulawiak, Jadwiga Radzikowska-Wołosz, Waldemar Bielewicz.

Ad.19 Odwołanie ustępującego Zarządu KTO, w głosowaniu - 11 głosów za.

Ad.20 Powołanie nowego Zarządu KTO na lata 2020-2024, wynik głosowania: 11 głosów za. Skład Zarządu KTO: Janusz Laska – wiceprezes KTO, Dorota Kawińska-Domurad – sekretarz KTO, Grzegorz Sienkiewicz – skarbnik KTO, Mariusz Mielczarek - członek zarządu KTO.

Ad.21 Odwołanie ustępującej Komisji Rewizyjnej, w głosowaniu - 11 głosów za. Powołanie Komisji Rewizyjnej na lata 2020-2024, wynik głosowania : 11 głosów za. Skład Komisji Rewizyjnej: Agnieszka Ryszka - przewodnicząca, Magdalena Galicka - zastępca, Dorota Bętkowska – sekretarz.

Ad.22 Odwołanie ustępującego Sądu Koleżeńskiego, w głosowaniu - 11 głosów za. Powołanie Sądu Koleżeńskiego na lata 2020-2024, wynik głosowania: 11 głosów za. Skład Sądu Koleżeńskiego: Barbara Giera-Kulawiak - przewodnicząca, Jadwiga Radzikowska-Wołosz - zastępca, Waldemar Bielewicz - sekretarz.

Ad.23 Podjęcie innych uchwał zgłoszonych przez Komisję Uchwał i Wniosków - brak.

Ad.24 Przemówienie Prezesa KTO Jerzego Didyka i zakończenie zebrania.

UCHWAŁY WALNEGO ZEBRANIA KTO dnia 16 czerwca 2020 roku:

Uchwała nr 1/06/2020 z dnia 16.06.2020 Walnego Zebrania Członków Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego

Walne Zebranie Członków Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego zatwierdza:

1. Sprawozdanie merytoryczne Zarządu KTO za 2019 rok.

2. Sprawozdanie finansowe KTO za 2019 rok, w skład którego wchodzą: Wprowadzenie do sprawozdania finansowego, Bilans na dzień 31.12.2019 r.(aktywa i pasywa), Rachunek zysków i strat za 2019 rok.

Uchwała nr 2/06/2020 z dnia 16.06.2020 Walnego Zebrania Członków Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego

Walne Zebranie Członków Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego udziela absolutorium za 2019 rok ustępującemu Zarządowi Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego.

Uchwała nr 3/06/2020 z dnia 16.06.2020 Walnego Zebrania Członków Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego

Walne Zebranie Członków Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego z siedzibą w Kłodzku postanawia, iż strata wygenerowana w roku obrotowym od dnia 01.01.2019 do dnia 31.12.2019 w wysokości 58.277,93 zł (pięćdziesiąt osiem tysięcy dwieście siedemdziesiąt siedem zł 93/100) zostanie pokryta z zysków okresów przyszłych.

Uchwała nr 4/06/2020 z dnia 16.06.2020 Walnego Zebrania Członków Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego

Walne Zebranie Członków Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego odwołuje Jerzego Didyka z funkcji Prezesa KTO, odwołuje Janusza Laskę z funkcji wiceprezesa KTO, odwołuje Dorotę Kawińską-Domurad z funkcji Sekretarza KTO, odwołuje Grzegorza Sienkiewicza z funkcji Skarbnika KTO oraz odwołuje Mariusza Mielczarka z funkcji Członka Zarządu KTO. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Uchwała nr 5/06/2020 z dnia 16.06.2020 Walnego Zebrania Członków Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego

Walne Zebranie Członków Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego powierza:

- Jerzemu Didykowi funkcję Prezesa KTO,

- Januszowi Lasce funkcję wiceprezesa KTO,

- Dorocie Kawińskiej-Domurad funkcję Sekretarza KTO,

- Grzegorzowi Sienkiewiczowi funkcję Skarbnika KTO,

- Mariuszowi Mielczarkowi funkcję Członka Zarządu KTO.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Uchwała nr 6/06/2020 z dnia 16.06.2020 Walnego Zebrania Członków Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego

Walne Zebranie Członków Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego odwołuje Aleksandrę Plutę Marcina Górskiego i Mieczysława Kowalcze z funkcji pełnionych w Komisji Rewizyjnej KTO. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Uchwała nr 7/06/2020 z dnia 16.06.2020 Walnego Zebrania Członków Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego

Walne Zebranie Członków Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego powierza:

- Agnieszcze Ryszce funkcję Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej KTO,

- Magdalenie Galickiej funkcję Zastępcy Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej KTO,

- Dorocie Bętkowskiej funkcję Sekretarza Komisji Rewizyjnej KTO.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Uchwała nr 8/06/2020 z dnia 16.06.2020 Walnego Zebrania Członków Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego

Walne Zebranie Członków Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego odwołuje Arkadiusza Fiślaka, Magdalenę Głośną-Łabędź, Agnieszkę Lebdę, Dorotę Blachetę-Dźwigaj, Joannę Wolańską z funkcji pełnionych w Sądzie Koleżeńskim KTO. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Uchwała nr 9/06/2020 z dnia 16.06.2020 Walnego Zebrania Członków Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego

Walne Zebranie Członków Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego powierza:

- Barbarze Giera-Kulawiak funkcję Przewodniczącej Sądu Koleżeńskiego KTO,

- Jadwidze Radzikowskiej-Wołosz funkcję Zastępcy Przewodniczącej Sądu Koleżeńskiego KTO,

- Waldemarowi Bielewiczowi funkcję Sekretarza Sądu Koleżeńskiego KTO.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


9 czerwca - ukazała się książka Krzysztofa Filipowicza pt. SMAKI ŻYCIA

Literatura faktu z serii wydaniczej "Wichry zmian". Autor - Krzysztof Filipowicz - wspomina swoje dzieciństwo i młodość, przybliżając nam realia życia codziennego na Kresach Wschodnich przedwojennej Polski, na zesłaniu w Kazachstanie oraz w powojennym Kłodzku. Sprawy osobiste i rodzinne przeplatają się z wielką historią i polityką, wydarzenia odległe o tysiące kilometrów przeplatają się z codziennością Kłodzka i okolic. W wydawnictwie możemy też prześledzić pierwsze pięćdziesiąt lat istnienia kłodzkiej Biblioteki Publicznej, która obchodzi w tym roku 75 lat swojego istnienia.

Filipowicz-mala-okladka-www.jpg

5 CZERWCA - finał projektu AQUAHODOWLA

Uczniowie klasy 4 Społecznej Szkoły Podstawowej w Kłodzku na początku kwietnia założyli aquahodowle. Minęło ponad dwa miesiące i eksperyment botaniczny się znakomicie rozwija. Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć aquahodowli czwartali (stan z dnia 4 czerwca 2020 roku). Przyznajcie, że imponujące!

00000-mala-OsieckaJulia-10czerwca.jpeg001-DikelmanJulka-czerwiec.jpg002-MeissnerNatalia-ostat.jpg

4 CZERWCA - finał projektu W KRAINIE LODU I ŚNIEGU

Uczniowie klasy 8 Zespołu Szkół Społecznych w Kłodzku zakończyli projekt "W krainie lodu i śniegu", który - jak nie trudno się domyślić - pozwolił nam lepiej poznać Antarktykę. To odległa kraina ale mocno związana z naszym krajem, bo wielu Polaków badała te rejony, a od kilkudziesięciu lat działa w Antarktyce polska stacja badawcza im. Henryka Arctowskiego. Z kolei Marek Kamiński w 1995 r. jako pierwszy człowiek na świecie zdobył (na nartach) oba bieguny w jednym roku, natomiast Janek Mela w 2004 roku - jako pierwsza w historii osoba niepełnosprawna - dotarł na nartach do Bieguna Południowego.

004-bisKarolBętkowski.jpg002-bis-BryjaMichał-133210.jpg001-bis-TurskiKuba64845689523777044.jpg003-bis-MartynaMajkaKLiS.jpg

30 MAJA - finał projektu CHWIEJNA RÓWNOWAGA

Uczniowie klasy 1 Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Kłodzku przez ostatnie cztery tygodnie poznawali pedosferę oraz biosferę Ziemi oraz wzajemne skomplikowane zależności między poszczególnymi sferami naszej planety. Niby to oczywiste, że wokół nas wszystkie elementy naturalne i kulturowe mocno są ze sobą powiązane i zależą od siebie, ale gdy przyjdzie co do czego, to trudno jest zauważyć w jaki sposób my ludzie zależymy od litosfery, hydrosfery, atmosfery, pedosfery, biosfery czy kosmosu? Na zakończenie projektu każdy uczeń napisał esej właśnie o tych wzajemnych zależnościach.

00m-KoziarekWitek.jpg00m-Rowna-001-AniaUstrzycka.jpg00m-Rowna-002-PawełSzota.jpg00m-Rowna-003-MagdaSzafarska.jpg

28 MAJA - finał projektu W KRAINIE KANGURÓW

Uczniowie klasy 8 Zespołu Szkół Społecznych w Kłodzku zakończyli projekt "W krainie kangurów", który - jak nie trudno się domyślić - pozwolił nam lepiej poznać kontynent australijski. A jest to miejsce, w którym co chwilę możemy zobaczyć jakieś nietypowe zwierzę, roślinę lub zjawisko. Stekowce - czyli jajorodne ssaki - żyją tylko tam, drzewa nie dające cienia (np. eukaliptusy) też rosną w Australii, kilkaset gatunków torbaczy - najłatwiej spotkać na tym kontynencie, unikalne węże, jaszczurki, owady i pajęczaki - też tylko tam. Olbrzymie baseny artezyjskie, tajemniczy Aborygeni, Wielka Rafa Koralowa, niecodzienne budowle, ciężarówki o długości 80 metrów(!) oraz głowa państwa mieszkająca na co dzień w Londynie - to też interesujące zagadnienia. Ale to już za nami - teraz czeka nas wyprawa na Antarktydę!

00m-Australia-002-KarolBętkowski.jpg00m-Australia-001JulkaKaczmarczyk.jpg00m-Australia-003-NataliaKulawiak.jpg00m-Australia-004-MichałBryja.jpg

21 MAJA - finał projektu KRAJOBRAZY ŚWIATA

Uczniowie klasy 5 Zespołu Szkół Społecznych w Kłodzku przez ostatnie cztery tygodnie poznawali krajobrazy strefowe i astrefowe świata. Najchętniej wsiedlibyśmy do samolotu i polecieli w różne ciekawe zakątki na kuli ziemskiej, ale niestety fundusze i pandemia nam na to nie pozwoliły, więc oglądaliśmy niezliczona ilości zdjęć, by poznać jak najwięcej krajobrazów naturalnych i antropogenicznych, znajdujących się na wszystkich kontynentach naszej planety. A wy, czy potraficie odróżnić puszczę od tajgi i dżungli albo sawannę od stepu i tundry? My już potrafimy.

00m-Krajobrazy-001-KarolWolski.jpg00m-Krajobrazy-002-BeniuBijak.jpg00m-Krajobrazy-004SzymonGulij.jpg00m-Krajobrazy-003-NataliaBłaszkiewicz.jpg

20 MAJA - finał projektu LAS

Uczniowie klasy 4 Zespołu Szkół Społecznych w Kłodzku na lekcjach przyrody poznawali "on-line" las. Oczywiście nie jest to to samo, co poznawanie lasu w realu - na przykład podczas lekcji przyrody w terenie - ale staraliśmy się jak najwięcej dowiedzieć teoretycznie o tym, co niebawem - mamy nadzieję - zobaczymy na własne oczy. Na terenowe zajęcia czekamy z utęsknieniem, bo jak mówi Pan Janusz, "nie ma przyrody bez przyrody" - czekamy więc na lekcje o lesie w lesie! Takim prawdziwym, pachnącym, szumiącym i niepowtarzalnym lesie mieszanym w okolicach Kłodzka.

00m-001-Las-JuliaOsiecka.jpg


15 MAJA - Okładka okładce nie jest równa

Uczniowie Zespołu Szkół Społecznych w Kłodzku pracują na lekcjach geografii metodą kolejnych projektów, w ramach których realizują podstawę programową. Powstające w takim projekcie materiały (karty pracy, rysunki, mapy, sprawozdania, gry, testy, eseje, ćwiczenia, postery, zdjęcia komiksy i wiele innych) na zakończenie zyskują okładkę, własnoręcznie przygotowaną przez każdego ucznia. Okładka okładce nie jest równa. Wiele jest okładek standardowych, zdarzają się robione w pośpiechu i byle jak, ale bardzo wiele okładek to po prostu małe dzieła sztuki - pomysłowe pod względem plastycznym i koncepcyjnym, stosujące żart albo metaforę, wykorzystujące atrakcyjne techniki artystyczne. Oto przykłady okładek zamykających projekty w klasach 5 SSP (projekt "Kosmos 2020"), 6 SSP (projekt "Nasi sąsiedzi"), 7 SSP (projekt "Gospodarka głupcze!"), 8 SSP (projekt "Ameryka!") i 1 SLO (projekt "Twórcza destrukcja") powstałe w maju 2020. Przyznajcie, że jest na czym "oko zawiesić"? 0m-1SLO-geolog1.jpg 0m-1SLO-geolog2.jpeg 0m-1SLO-geolog4.jpg

0m-1SLO-geolog5.jpg 0m-6SSP-sasiedzi2.jpg 0m-5SSP-kosmos4.jpg

0m-5SSP-kosmos2.png 0m-5SSP-kosmos6.jpg 0m-5SSP-kosmos7.jpg

0m-7SSP-gospo2.jpg 0m-8SSP-Ameryka03.jpeg 0m-7SSP-gospo3.jpeg

0m-8SSP-Ameryka06.jpg 0m-8SSP-Ameryka01.jpg 0m-8SSP-Ameryka04.jpg

0m-5SSP-kosmos5.jpg 0m-7SSP-gospo1.jpg 0m-7SSP-gospo5.jpg 0m-8SSP-Ameryka05.jpg

14 MAJA - finał projektu "Woda, woda, woda" w klasie 4 SSP

Uczniowie klasy czwartej Społecznej Szkoły Podstawowej w Kłodzku przez dwa miesięce realizowali projekt "Woda, woda, woda", w ramach którego oczywiście poznawali unikatowe właściwości wody i jej znaczenie dla świata roślin, zwierząt i ludzi. Na zakończenie mieli bardzo trudne zadanie - musieli wykonać komiks pt. "Historia kropli wody". Zadanie nie tylko wymagało dużej wiedzy przyrodniczej oraz wyobraźni literackiej, ale także zdolności plastycznych i cierpliwości, bo przecież taką formę jak komiks nie rysuje się w pięć minut (niektórzy czwartoklasiści narzekali, że ich praca nad tym zadaniem trwała aż pięć godzin!). Suma summarum powstało kilkanaście fajnych komiksów, ale poniżej prezentujemy tylko jedną - losowo wybraną pracę.

PerykaszaMaja.jpg


7 MAJA - finał projektu KOSMOS 2020

Klasa 5 SSP od połowy kwietnia realizuje projekt pn. "Kosmos 2020", podczas którego staramy się jak najlepiej poznać Słońce, Ziemię, Księżyc, Układ Słoneczny i Kosmos. Praca "on-line" niestety utrudnia nam zrozumienie niektórych procesów i zjawisk w Kosmosie, ale mamy nadzieję, że po powrocie do normalnego sposobu uczenia się, wszystko sobie wyjaśnimy i zrozumiemy. Finał projektu przewidywał skonstruowanie przez uczniów modeli Układów Słonecznych i przesłanie ich zdjęcia do nauczyciela. Oto kilka ciekawych zdjęć - wszystkich nie umieszczamy, bo się nie zmieszczą!

0009-kosmos2020.jpg 0001-kosmos2020.JPG 0002-kosmos2020.jpg

0003-kosmos2020.jpg 0005-kosmos2020.jpg

0008-kosmos2020.jpeg 0004-kosmos2020.jpg

0007-kosmos2020.jpg 0006-kosmos2020.jpg


7 MAJA - finał projektu RDZENNA LUDZNOŚĆ AMERYKI

Klasa 8 SSP za pomocą internetu realizuje projekt pn. "Rdzenna ludność Ameryki". Poznawaliśmy cywilizację Majów, Azteków, Inków oraz rozmieszczenie wielu plemion indiańskich. Analizowaliśmy etapy krwawych podbojów Indian przez Europejczyków i zastanawialiśmy się nad tym, dlaczego "biali" tak łatwo mordowali "czerwonoskórych"? Powstał duży materiał tekstowy, rysunkowy i zdjęciowy. Dziesięć zdjęć prezentujemy poniżej. A oto fragment wypowiedzi jednego z uczniów: "Przesyłam Panu kolejne zadanie. Nie ukrywam, że było trudne. Spędzałem parę godzin dziennie na wyszukiwanie odpowiedzi. Gdybym miał więcej czasu! Temat jest tak szeroki, że w ciagu tygodnia ciężko go przestudiować. Jednak muszę Panu napisać, że dzięki temu zadaniu, bardzo dużo się nauczyłem i zrozumiałem. Zaciekawiła mnie historia Ameryki. Inaczej teraz postrzegam wielkich odkrywców Ameryki, a zwłaszcza Krzysztofa Kolumba. Wcześniej uczyłem się, że Kolumb to wielki odkrywca, ale teraz zgadzam się z opinią Amerykanów, że to ludobójca. Ja uważam, że Amerykanie powinni zlikwidować jego pomniki w Ameryce."

0indian01.jpg 0indian05.jpg 0indian03.jpg

0indian07.jpg 0indian08.jpg 0indian09.jpg

0indian02.jpeg 0indian06.jpg 0indian04.JPG 0indian11.jpeg


3 MAJA 2020 - tak było rok temu!

Tradycją Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego oraz Zespołu Szkół Społecznych w Kłodzku było regularne organizowanie Kłodzkich Lekcji Śpiewania Pieśni Patriotycznych (11 listopada i 3 maja). W tym roku - z powodu pandemii koronawirusa - majowa lekcja nie odbyła się. Kto jednak pragnie przypomnieć sobie, jak śpiewaliśmy na poprzednich Kłodzkich Lekcjach Śpiewnaia Pieśni Patriotycznych, może to zrobić, zaglądając do zakładki "FILMY z imprez". Zapraszamy! A poniżej zdjęcie wykonane podczas "śpiewanej majówki" dokładnie rok temu.

000-m-3maja-foto-1-DSC 2420da.JPG


29 KWIETNIA - ukazał się ROCZNIK KTO za 2019 rok

29 kwietnia 2020 ukazał się kolejny Rocznika Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego, a w nim: podsumowanie działalności KTO i Szkoły Społecznej w 2019 roku oraz artykuł Janusza Laski "Quo vadis oświato?".

"Polska weszła w 2020 rok z impetem. Świetne wskaźniki gospodarcze i fiskalne, buńczuczna polityka zewnętrzna i wewnętrzna, ster w kierunku „gospodarki dobrobytu” (co by to nie znaczyło), powiększający się z roku na rok „pakiet socjalny”, obejmujący coraz większe kręgi obywateli, szeroko rozwijający się konsumpcjonizm, pustoszejące kościoły, „kulturowa sieczka”, medialne (i nie tylko) ścieranie się różnych opcji ideowych, infantylny egocentryzm obywateli, wielkie wakacyjne plany wyjazdowe wielu Polaków.

Polska szkoła weszła w 2020 rok z niepewnością. Trwający od wielu lat regres oświaty, ustawowa konserwacja anachronicznego PRL-owskiego szkieletu systemu, centralizacja zarządzania oświatą, brak pomysłów na impuls rozwojowy w oświacie, ucieczka wielu nauczycieli do innych zawodów oraz na emerytury i świadczenia kompensacyjne, coraz niższy prestiż zawodu i coraz większa grupa absolwentów nie posiadających kompetencji kluczowych - nie napawały optymizmem.

A tu nagle bum!!!... Na początku marca światowa pandemia koronawirusa dociera do naszego kraju, a od 12 marca Rząd stopniowo wprowadza szereg ograniczeń, w wyniku czego „pędząca” do tej pory gospodarka drastycznie „wyhamowuje”, ba, wielu ekspertów obawia się nawet zapaści i długotrwałego kryzysu." - - - Więcej - zanjdziesz w artykule Janusza Laski pt. "Quo vadis oświato" - Roczniku KTO za 2019 rok.

Format A5. Objętość 44 strony. Nakłda 200 egz.

RocznikKTOza2019-www okl.jpg


20 KWIETNIA - nowe wydawnictwo KTO - WYPRAWA. OPOWIEŚĆ O HERBIE KŁODZKIM

20 kwietnia 2020 Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe wprowadziło na lokalny rynek księgarski nowe wydawnictwo noszące tytuł "Wyprawa. Opowieść o herbie kłodzkim". Książkę napisała Irena Klimaszewska a bogato ilustrował Jacek Adamowski. To już drugie wspólne wydawnictwo tej pary autorów. Tak jak poprzednie, składa się ona z dwóch części: w pierwszej znajduje się siedem bajkowych opowieści skrzata Tymoteusza o tym jak drużyna dzielnych wojów z kłodzkiego grodu wyruszyła do króla w Pradze po herb dla miasta. W drugiej części znajdujemy naukowe informacje historyczne o czasach, które opisuje baśń, ilustrowane mapami, księgami i innymi artefaktami ze zbiorów Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Także ta część jest napisana bardzo przystępnym językiem skierowanym do dzieci i nie tylko. Kolejny już raz Kłodzie Towarzystwo Oświatowe pragnie przybliżyć mieszkańcom Ziemi Kłodzkiej najstarsze dzieje naszego regionu i czyni to na dwa sposoby: bajkowy i popularnonaukowy (w jednym wydawnictwie). Naprawdę warto mieć tę kolorową książeczką w domowej biblioteczce. Przypominamy, że rok temu KTO wydało w tej serii książeczkę pt. "Valeska.Opowieść o powstaniu grodu kłodzkiego." W planach wydawniczych są już następne opowieści skrzata Tymoteusza.

Irenka-Klimaszewska-2-maly-www wyprawa.jpg Valeska-książeczka-www.jpg


31 marca 2020 - 18 urodziny NETika

Ciekawe, ile jest w Polsce i Europie szkół, które mogą pochwalić się gazetką uczniowską, ukazującą się nieprzerwanie od 2002 roku, czyli od 18 lat? Bo nasz NETik wiosną 2020 roku "uzyska" pełnoletniość i na dodatek ukazał się "okrągły" 50 numer tej zacnej gazety, wydawanej w Szkole Społecznej w Kłodzku! Planowana jest wielka impreza rocznicowa - ale nie wiadomo kiedy do niej dojdzie, bo ekspansja koronawirusa unieruchomiła szkoły na kilka tygodni, a może i dłużej. Cieszymy się jednak z tej pięknej rocznicy i życzymy co najmniej "setki"!

NETik-50-tablica-na-www tablica.jpg


23 marca 2020 - NETik nr 50!

To już 50 numer naszej szkolnej gazetki NETik! Wszystko zaczęło się w 2002 roku, kiedy to działające w naszej szkole Bractwo Flanelowej Koszuli postanowiło wydawać porządną gazetę. I udało się!

W aktualnym numerze NETika znajdziecie kilkadziesiąt znakomitych tekstów i kilkadziesiąt interesujących zdjęć. Oczywiście kilkanaście stron poświęconych jest rocznicy ukazywania się gazety. Jednakże najwięcej materiałów do jubileuszowego numeru dostaraczył projekt "Mój Świat", którego finał przewidywał druk 26 najlepszych tekstów. W sumie - 64 strony bardzo ciekawych materiałów! Zapraszamy do lektury i do uczestnictwa w redakcyjnej ankiecie.

NETik-50-na-strone-www.jpg


ODWOŁANA prapremiera musicalu MIŁOŚĆ ZMARTWYCHWSTAŁA

Planowana prapremiera musicalu "Miłość Zmartwychwstała", z powodu przedłużenia stanu zagrożenia epidemiologicznego w Polsce, została ODWOŁANA. Postaramy się w innym dogodnym terminie ten spektakl mieszkańcom Kłodzka pokazać. Janusz Laska


28 marca 2020 godz. 16.00 - musical MIŁOŚĆ ZMARTWYCHWSTAŁA - ODWOŁANY

28 marca o godz. 16.00 zapraszamy do Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku na musical MIŁOŚĆ ZMARTWYCHWSTAŁA o błogosławionej s. Julii Rodzińskiej OP, do którego muzykę napisł Przemysław Piechocki a libretto s. Benedykta Karolina Baumann OP. Na scenie w CKCh zobaczymy doborową grupę teatralną "Dzikie Koty". To już szósta prapremiera tej grupy na deskach kłodzkiego Centrum Kultury Chrześcijańskiej - wszystkie poprzednie przyjęte zostały owacyjnie - miejmy nadzieję, że i tym razem czeka nas duchowa i kulturalna uczta.

Milosc-FINITO-CKC1a male.jpg


ODWOŁANE - spotkanie autorskie z s. Benedyktą Karoliną Baumann OP

Planowane spotkanie autorskie z s. Benedyktą Karolina Baumann, z powodu przedłużenia stanu zagrożenia epidemiologicznego w Polsce, zostało ODWOŁANE. Postaramy się w innym dogodnym terminie takie spotkanie zorganizować, bo książka jest po prostu świetna! Janusz Laska


26 marca 2020 godz. 17.00 - spotkanie autorskie z s. Benedyktą Karoliną Baumann OP w Centrum Kultury Chrześcijańskiej - ODWOŁANE

26 marca o godz. 17.00 zapraszamy do Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku przy ul. K. S. Wyszyńskiego 1 na spotkanie autorskie z s. Benedyktą Karolina Baumann OP, której druga powieść "NIEBO w kolorze popiołu" właśnie się ukazała. Po spotkaniu kawa, herbata, ciasta i doborowe towarzystwo. Janusz Laska

Spotkanie-26-03-2020-siostra.jpg Poprawka-na-700-foto-Benia.jpg


24 lutego 2020 - konkurs literacki "Mój Świat" rozstrzygnięty

Po uważnym przeczytaniu prawie stu prac, które wpłynęły w przewidzianym regulaminem terminie, komisja konkursowa w składzie: Dorota Kawińska-Domurad, Edyta Majka, Janusz Laska na posiedzeniu dnia 24 lutego 2020 roku przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

klasa 4 SSP

I, II, III miejsce: nie przyznano

wyróżnienia: Julia Dikelman, Jay Furini, Michelle Furini, Natalia Meissner

klasa 5 SSP:

I miejsce: Szczepan Leszczyński

II miejsce: Maksymilian Baranowski

III miejsce: nie przyznano

wyróżnienie: Aleksander Jochymek

klasa 6 SSP:

nagród i wyróżnień nie przyzano

klasa 7 SSP:

I miejsce: Leszek Jaśkiewicz

II miejsce: nie przyznano

III miejsce: nie przyznano

wyróżnienia: Maksymilian Kołosowski, Franciszek Żbikowski

klasa 8 SSP:

I miejsce: Miłosz Samuel

II miejsce: Julia Błaszkiewicz

III miejsce: Karol Bętkowski

wyróżnienie: Tytus Kwiatkowski

klasa 1A SLO:

I miejsce: Łukasz Majka

II miejsce: Ilona Jesiołowska

III miejsce: Martyna Ryszka

wyróżnienia: Bartosz Pędlowski, Malina Plenkiewicz, Tomasz Węgrowski

klasa 1B SLO:

I miejsce: Aleksandra Motak

II miejsce: Aleksandra Kołosowska

III miejsce: nie przyznano

wyróżnienie: Pascal Blacheta

klasa 2 SLO:

nagród i wyróżnień nie przyzano

klasa 3 SLO:

I, II, III miejsce: nie przyznano

wyróżnienia: Paulina Kołodziejczyk, Maciej Krajnik, Monika Studnicka

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione w konkursie prace zostaną opublikowane w najbliższym zimowym numerze NETika i wezmą one udział w wielkim plebiscycie czytelników, w ramach którego wybieramy trzy teksty - zdaniem czytelników najlepsze. Po podliczeniu głosów redakcja przyzna laureatom plebiscytu medale: złoty, srebrny i brązowy. Zapraszamy do głosowania!!!


20 lutego 2020 - Klub Ekologiczny na Jagodnej

20 lutego Klub Ekologiczny, działający przy kłodzkiej Szkole Społecznej, postanowił na własne oczy zobaczyć nowowybudowaną wieżę widokową na najwyższym szczycie Gór Bystrzyckich. Na zimową trasę wyruszyliśmy spod schroniska w Spalonej. Pogoda była wprost wymarzona na taką właśnie wędrówkę. Temperatura w okolicach zera stopni Celcjusza, prawie bezchmurne niebo, widoczność doskonała, 20-30 centymetrów bielusieńkiego śniegu. Bez kłopotów najkrótszą trasą dotarliśmy na Jagodną (977 m n.p.m.), wdrapaliśmy się na piękną stalową wieżę, wykonaliśmy kilkanaście stosownych zdjęć i "okrężną trasą przełajową" ruszyliśmy w drogę powrotną. Po przejściu około 15 km ponownie dotarliśmy do schroniska w Spalonej, w którym spałaszowaliśmy wyśmienity obiad. Wyprawę należy uznać za niezwykle udaną pod każdym względem: krajobrazowym, rekreacyjnym, pogodowym, towarzyskim i kulinarnym.

KE-20-02-2020-Jagodna-01.JPG


5 lutego 2020 - finał projektu EUROPEJSKIE KONTRASTY

Klasa 6 SSP od października realizuje projekt "Europejskie kontrasty", w ramach którego młodzież poznaje krainy geograficzne i inne ważne miejsca na naszym kontynencie, rzeki, morza, jeziora Europy, gospodarkę, demografię, współczesne problemy polityczne a nawet muzykę różnych europejskich regionów. Finał projektu odbył się w środę 5 lutego i budził wiele emocji zarówno w gronie szóstoklasistów, jak i wśród innych uczniów. Gabinet klasowy zamienił się w restaurację serwującą różne rodzaje sałatek (na słono, kwaśno i sodko), modnych w czterech europejskich państwach: we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Przepyszne dania podawali kelnerzy i kelnerki przebrani w stroje charakterystyczne dla prezentowanych krajów. Oczywiście wykonane zostały zdjęcia grupowe w przebraniach, dzięki czemu możemy poniżej zobaczyć jak tego dnia było u szóstali kolorowo. Smaków niestety nie udało nam się sfotografować! Mniam, mniam, mniam.

Male-6SSP-2020-00005.jpeg.JPG Male-6SSP-2020-00010.jpeg.JPG

Male-6SSP-2020-00014.jpeg.JPG Male-6SSP-2020-00019.jpeg.JPG


28 stycznia 2020 - finał projektu WIELCY PODRÓŻNICY, ODKRYWCY, BADACZE.

Klasa 5 SSP od kilku tygodni realizuje projekt "Wielcy podróżnicy, odkrywcy, badacze", w ramach którego młodzież poznaje najważniejsze odkrycia geograficzne, życiorysy podróżników, trasy wędrówek sławnych żeglarzy, miejsca aktywności sławnych badaczy europejskich i polskich. Finał projektu odbył się dzisiaj. Każdy uczeń przebrał się za losowo przydzielonego odkrywcę, a następnie wykonane zostały zdjęcia indywidualne każdej osoby oraz grupowe całej klasy w przebraniach z epoki. Jak widzimy na zdjęciu poniżej efekt "historycznej przebieranki" okazał się ciekawy i zabawny.

Maly-00-podroznicy-2020-22.jpeg.JPG


26 stycznia 2020 - JASEŁKA ANNO DOMINI 2020

W polskiej tradycji ludowej w okresie Bożego Narodzenia oraz w karnawale w parafiach, remizach strażackich, szkołach, świetlicach wiejskich i domach kultury organizowane są jasełka, czyli spektakle, które w swobodny sposób przedstawiają historię narodzin Jezusa oraz towarzyszące temu wydarzeniu zjawiska w świecie realnym i nadprzyrodzonym. Siostry Służebniczki Śląskie oraz parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku, podtrzymując wielowiekową tradycję, w niedzielę 26 stycznia o godz. 11.40 zorganizowały w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku JASEŁKA ANNO DOMINI 2020. Spektakl wzruszył wszystkich: licznie przybyłych widzów, s. Benedyktę Baumann, ks. Juliana Rafako a nawet dzieci, odgrywające na scenie postaci z Betlejem i okolicy. Skoczne kolędy i pastorałki, mimo panującego zimna, rozgrzały widownię. Dziękujemy!

Jaselka-2020-001A.JPG Jaselka-2020-002A.JPG Jaselka-2020-003A.JPG

Jaselka-plakat A3-do-druku.jpg


25 stycznia 2020 - KLUB EKOLOGICZNY NA ZIMOWYM SZLAKU

Trasa drugiego tegorocznego wyjazdu Klubu Ekologicznego działającego przy Zespole Szkół Społecznych w Kłodzku wiodła ze Szczytnej do Dusznik Zdroju, początkowo południowymi stokami Gór Stołowy, a potem szlakami Gór Bystrzyckich. Zahaczyliśmy o Bobrowniki, Szklany Stok. Zbójnicką Górę, Twarde Źródło, Topielisko pod Zieleńcem, Dolinę Strążyską i Duszniki Zdrój. Niestety nie starczyło nam czasu by odwiedzić schronisko Pod Muflonem. A to wszystko za sprawą gry terenowej, którą z zapałem przeprowadziliśmy na Szklanym Stoku. Ale i tak wyprawa była udana - 22 km "w nogach" w zimowej szacie i w pięknym słoneczku pozwoliło wszystkim na dotlenienie organizmów na kolejny tydzień nauki.

KE-styczen00012-male-na-strone.jpeg.JPG


19 stycznia 2020 - WIECZÓR KOLĘDOWY w CENTRUM KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ W KŁODZKU

W niedzielę 19 stycznia 2020 r. na WIECZÓR KOLĘDOWY do Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku przybyło prawie trzysta osób. Po przywitaniu wszystkich przez ks. dziekana Juliana Rafałko wspólnie odśpiewaliśmy 14 kolęd i pastorałek. Do kolędowania zachęcała na scenie grupa "MAJ" ze Szkoły Społecznej w Kłodzku (Miłosz + Miłosz + Asia + Aleksandra + Jakub + Jakub + Janusz), a przygrywała wszystkim Joanna Sapieha. Po kolędowaniu przyszła pora na spektakl pt. "Siedem narodzin" w reżyserii s. Benedykty Karoliny Baumann i w wykonaniu uczniów z LO im. Chrobrego w Kłodzku skupionych w grupie teatralnej "Dzikie Koty". Spektakl, choć krótki, wzbudził w widzach wiele pozytywnych emocji i komentarzy. A po przedstawieniu dorośli uczestnicy spotkania mogli wypróbować znakomitego grzańca karnawałowego (dzięki Andrzej za ten rarytas!), a niepełnoletni i zmotoryzowani musieli zadowolić się gorącą herbatą lub kawą. Nie zabrakło oczywiście rozmów i wspomnień, z których wynikało, że kolędowe spotkania należy w CKCh organizować znacznie częściej!

Www.jpg Koledowanie 19-01-2020 07-mini-bib-bis.JPG


4 stycznia 2020 - Klub Ekologiczny na Śnieżniku

I stało się! 4 stycznia Klub Ekologiczny ze Szkoły Społecznej w Kłodzku wybrał się na Śnieżnik Kłodzki - oczywiście w ten sposób chcieliśmy powitać nowy rok oznaczony dwiema dwudziestkami, czyli 2020. W Kłodzku tego dnia była szaro, buro, błotniście i deszczowo. Międzygórze jednak przywitało nas śniegiem - czyli dotarliśmy do takiego miejsca, gdzie jest prawdziwa zima! Trasę "pod górę" pokonaliśmy dosyć szybko, zdobycie szczytu zajęło nam zaledwie 140 minut. Im wyżej - tym więcej śniegu i tym zimniej. Na szczycie panowały iście arktyczne warunki. Szybko więc zrobiliśmy naszej 25-osobowej grupie pamiątkowe zdjęcie "w chmurach", zjedliśmy kanapki i ruszyliśmy w drogę powrotną. Właściwie całą trasę ze Śnieżnika do schroniska zjeżdżaliśmy na jabłuszkach, budząc duże zainteresowanie innych turystów. Kilka osób nawet chciało od nas odkupić ten cenny przyrząd i to po spekulacyjnej cenie 50 zł! W ciepłym i przepełnionym schronisku "byczyliśmy się" ponad godzinę a potem ruszyliśmy "jagodową trasą" do Międzygórza. Na tym odcinku zaskoczyły nas ogromne ilości śniegu, zapadaliśmy się co chwilę, co bardzo utrudniało marsz. Ale nikt się tym nie przejmował, bo nareszcie mieliśmy najprawdziwszą zimę! Oczywiście im niżej tym śniegu było mniej. Szkoda – bo taka urocza jest zima...

KE-04-01-2020-snieznik01.JPG


20 grudnia 2019 - Wigilia Społecznej

Każda szkoła ma swoje zwyczaje – w Społecznej w ostatni dzień nauki przed przerwą bożonarodzeniową spotykamy się na „Wigilii Szkolnej”. W tym roku na uroczystość przybyło ponad dwieście pięćdziesiąt osób (oj było ciasno przy stołach): nauczycieli i innych pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców a nawet dziadków, absolwentów oraz innych osób zaprzyjaźnionych z naszą placówką. Program od wielu lat jest podobny – wszak na tym polega podtrzymywanie tradycji: odczytanie fragmentu Ewangelii o narodzinach Jezusa w Betlejem, krótkie okolicznościowe przemówienie p. Agnieszki Makarewicz, życzenia od pani dyrektor, łamanie się opłatkiem (zgadnijcie, do kogo była najdłuższa kolejka?), biesiadowanie przy wigilijnych potrawach, serdeczne rozmowy przy stołach i oczywiście wspólne śpiewanie kolęd przy muzycznym akompaniamencie p. Asi Sapiehy. Dopiero po takim radosnym i wzruszającym spotkaniu rozpoczynamy przerwę świąteczną, która w tym roku potrwa aż 17 dni! Do szkolnej nauki wracamy dopiero we wtorek 7 styczni 2020 roku, po święcie Trzech Króli.


18 GRUDNIA 2019 - WERNISAŻ WYSTAWY KAROLA TOMASZEWSKIEGO

Ewa Kornaszewska i Janusz Laska 18 grudnia 2019 r. ok. godz. 11.30 (po czwartej lekcji) zaprosili wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców Szkoły Społecznej w Kłodzku na wernisaż wystawy plastycznej Karola Tomaszewskiego. Na otwarcie wystawy przybyli także goście specjalni: Malwina Karp (znana kłodzka malarka) oraz redaktorzy lokalnych gazet. Prace naszego kolegi zawisły na ścianach korytarza między klasami 6 i 8 SSP w głównym budynku Społecznej Szkoły Podstawowej w Kłodzku.

Karol Tomaszewski (8 lat) – uczeń klasy 2 Społecznej Szkoły Podstawowej w Kłodzku. Swój pierwszy rysunek wykonał mając półtora roku! Na wystawie prezentujemy kilkadziesiąt prac plastycznych Karola z lat 2017-2019 wykonanych w różnych technikach. Poza rysowaniem Karol lubi budować z klocków lego, konstruować budowle z wszystkiego, co wpadnie mu w ręce. Lubi chodzić po lesie i górach, fascynują go skały, zamki, stare budowle. Bardzo interesują go też czołgi i statki, szczególnie z okresu I i II wojny światowej. Zbiera albumy z pojazdami wojennymi. Lubi zwiedzać muzea wojskowe. Gdy dorośnie chciałby zostać architektem.

KarolTomaszewski-lakacik-18-12-2019www.jpg

17 grudnia 2019 - Projekcja filmu „Czwarte Pokolenie”

I stało się! Złożony z dwunastu etiud filmowych film „Czwarte Pokolenie” został w dniu dzisiejszym zaprezentowany przed społecznością szkolną. W tym roku w ramach „Tygodnia Polskiego” realizowaliśmy projekt związany z II wojną światową. Na wszystkich etapach projektu cały ciężar realizacji filmowej spoczywał na uczniach ZSS, którzy pracowali w 12 grupach różnowiekowych”. Ostateczny skład jest dziełem Marcela Sypera z klasy 3 SLO. Efekt jest poruszający i wzruszający!

10-PAZDZIERNIK-CP2019.JPG


11 GRUDNIA 2019 - UKAZAŁ SIĘ 49 NUMER NETika

To już 49 numer naszej szkolnej gazetki NETik! Wszystko zaczęło się w 2002 roku, kiedy to działające w naszej szkole Bractwo Flanelowej Koszuli postanowiło wydawać porządną gazetę. I udało się!

W aktualnym numerze NETika znajdziecie 21 znakomitych tekstów i kilkadziesiąt interesujących zdjęć. NETik - to życie Szkoły Społecznej "w pigułce", to przestrzeń wymiany myśli oraz rejestracji najważniejszych wydarzeń w naszym otoczeniu. Czterdzieści dziewięć numerów NETika - to prawdziwa kopalnia wiedzy o Społecznej i ludziach z nią związanych! Każdy tekst, każdy rysunek i zdjęcie niosą ze sobą wiele wspomnień i pozwalają nam wszystkim wspominać "stare dobre czasy".

A na wiosnę 2020 roku NETik kończy 18 lat oraz ukaże się "okragły" pięćdziesiąty numer tego czasopisma.

NETik-nr-49-www.jpg


8 GRUDNIA 2019 - FINAŁ SZLACHETNEJ PACZKI

Także w tym roku Szkoła Społeczna podjęła trud przygotowania dówch prezentów w akcji "Szlachetna Paczka". Projekt realizowały dwie klasy: 2 SLO oraz 8 SSP, a koordynowali: p. Agmieszka Ryszka, p. Janusz Laska i Szymon Wołosz. Przez kilka tygodni zbierano środki pieniężne i rzeczowe, w piatek 6 grudnia zapakowano wszystkie prezenty i produkty w kilkanaście paczek. 8 grudnia rodziny, którymi zaopiekowała się nasza szkoła, otrzymały prezenty. Bardzo, bardzo dziękujemy wszystkim, którzy swoją troską, pracą i darowiznami wsparli akcję. Tak trzymać!

SzlachetnaPaczka-8-12-2019-mala.JPG


7 GRUDNIA 2019 - KLUB EKOLOGICZNY W GÓRACH SOWICH

7 grudnia Klub Ekologiczny działający przy Szkole Społecznej w Kłodzku wybrał się na trasę w Góry Sowie. Wystartowaliśmy z Przełęczy Jugowskiej i przez Rymarza, Zimną Polanę, Kalenicę, Bielawską Polanę, Popielak, Kobylec, Przełęcz Woliborską, Szeroką, Malinową, Gołębią, Gąsiorek dotarliśmy do Przełęczy Srebrnej. Przez cały dzień wędrowaliśmy w chmurach, a pod nogami mieliśmy kilkanaście centymetrów topniejącego śniegu. Było ślisko, mokro, zimno i wietrznie. Ale daliśmy radę! Jak mawiają starsi ludzie; „Co nas nie zabije, to nas wzmocni”.

Sowie-male-2019-0001.JPG


6 GRUDNIA 2019 - KAROL BĘTKOWSKI LAUREATEM KONKURSU PLASTYCZNEGO

W piątek 6 grudnia w siedzibie NSZZ Solidarność Region Dolny Śląsk rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Mój dom, moje miasto, moja ojczyzna”. Trzecie miejsce w kategorii klas 5-8 szkół podstawowych zajął Karol Bętkowski z klasy 8 SSP. Gratulacje! Zaproszeni w dniu św Mikołaja laureaci konkursu otrzymali prezenty od patrona tego dnia, organizatorów konkursu (Międzyregionalną Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ “Solidarność” Dolny Śląsk) oraz przewodniczącego ZR Kazimierza Kimso i kuratora oświaty Romana Kowalczyka, który otwierając spotkanie, skorzystał z okazji, by jako historyk przedstawić licznie zebranej młodzieży szkolnej wraz z opiekunami, ciąg zdarzeń z ostatnich stuleci, których uwieńczeniem była wywalczona przez Solidarność wolna Polska.

Karol-laureatem-konkursu-2019.jpg


30 LISTOPADA 2019 - KLUB EKOLOGICZNY NA WZGÓRZACH LEWIŃSKICH

30 listopada Klub Ekologiczny ze Szkoły Społecznej w Kłodzku postanowił przejść trasę z Kudowy Zdroju przez Jerzykowice Wielkie, Dańczów, Ludowe-Zielone i ruiny zamku Homle do Dusznik Zdroju. Wzgórza Lewińskie, którymi szliśmy, o każdej porze roku są niezwykle urokliwe, trasa dostarczyła więc wszystkim uczestnikom wielu wrażeń estetycznych. Pogoda była wspaniała, towarzystwo doborowe, humory wszystkim dopisywały, a do tego Janek - z okazji swoich dziesiątych urodzin - poczęstował wszystkich pysznymi babeczkami! Klubowicze odwdzięczyli mu się życzeniami i "dziesięciokrotnym ptaszkiem".

00-W-Lewinskie-2019.JPG


12-15 LISTOPADA 2019 - projekt CZWARTE POKOLENIE

Od 12 do 15 listopada wszyscy uczniowie Zespołu Szkół Społecznych w Kłodzku realizowali projekt "Czwarte Pokolenie", w ramach którego powstało dwanaście etiud filmowych poświęconych ważnym momentom w historii II wojny światowej. W ten sposób chcieliśmy przypomnieć wszystkim jak straszna jest wojna oraz zaakcentować 80-tą rocznicę jej wybuchu. Pracowaliśmy w mieszanych grupach, w których wspólnie przygotowywali film uczniowie od klasy 1 podstawówki do klasy maturalnej. Nakręciliśmy 12 etiud o wymowie antywojennej, antyhitlerowskiej i antykomunistycznej. Oto ich tytuły:

OBRONA WARSZAWY WE WRZEŚNIU 1939

WARSZAWSKA ULICA PODCZAS OKUPACJI

SONDERAKTION KRAKAU

TAJNE KOMPLETY

MAŁY SABOTAŻ

PARTYZANCI

SOWIECKIE DEPORTACJE NA SYBERIĘ

AKCJA POD ARSENAŁEM

GETTO WARSZAWSKIE

POWSTANIE WARSZAWSKIE - NA BARYKADACH

POWSTANIE WARSZAWSKIE - ŻYCIE NA ZAPLECZU

NA SZLAKU ARMII GEN. ANDERSA

Na efekt końcowy przyjdzie jeszcze wszystkim trochę poczekać, bo teraz rozpoczęliśmy montaż etiud, czyli łączymy poszczególne fragmenty filmu w całość i podkładamy stosowny dźwięk oraz muzykę. Jak wszystko dobrze pójdzie, to na początku grudnia będzie można obejrzeć gotowy film. Projekt „Czwarte Pokolenie” pokazał, że historia Polski jest niezwykle pasjonująca a lekcje szkolne nie muszą być nudne.

01-STYCZEN-CP2019.JPG 02-LUTY-CP2019.JPG 03-MARZEC-CP2019.JPG

04-KWIECIEN-CP2019.JPG 05-MAJ-CP-2019.JPG 06-CZERWIEC-CP-2019.JPG

07-LIPIEC-CP2019.JPG 08-SIERPIEN-CP2019.JPG 09-WRZESIEN-CP2019.JPG

10-PAZDZIERNIK-CP2019.JPG 11-LISTOPADK-CP2019.JPG 12-GRUDZIEN-CP2019.JPG


11 LISTOPADA 2019 - XV KŁODZKA LEKCJA ŚPIEWANIA PIEŚNI PATRIOTCZNYCH

11 listopada 2019 roku już piętnasty raz w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku odbyła się Kłodzka Lekcja Śpiewania Pieśni Patriotycznych. Dwa razy do roku spotykamy się, by w radosny, rozśpiewany sposób upamiętnić ważne wydarzenia historyczne. Tym razem zatrzymaliśmy się nad 101 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Imprezę przygotowały: Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe, Szkoła Społeczna w Kłodzku oraz Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku. Czterdziestoosobowy chór złożony z uczniów i absolwenta ZSS przygotowała i prowadziła Joanna Sapieha, na akordeonie akompaniował Andrzej Jakubowski. Na gitarze grał Józek Komorowski, na flecie Jagoda Stańczyk-Biernacka. Lekcję poprowadził – jak zwykle -Janusz Laska. Po wspólnym śpiewaniu na wszystkich przybyłych – jak zwykle - czekały specjalnie na tę okazję wydrukowane śpiewniczki oraz wyśmienity tort z Bolesławowa, kawa, herbata i inne napoje. Nie zabrakło oczywiście także rozmów w doborowym towarzystwie. Organizowane od siedmiu lat "lekcje" rozśpiewały Ziemię Kłodzką - wszyscy przybyli gromkim chórem wyśpiewali trzydzieści utworów, a potem rozmowom kuluarowym po prostu nie było końca. Jak świętować - to świętować!

XVKLSPP-11-11-2019-www.jpg XV-lekacja-spiewania-2019-001BB.JPG


7 listopada 2019 - FINAŁ PROJEKTU ŁĄKA

Ponad miesiąc trwały edukacyjne zmagania klasy czwartej w projekcie Łąka. Wycieczka na łąki po roślinki, tworzenie roślinnych aquariów, powiększanie roślin na ścianie, odrysowywamnie powiększonych roślin na kartonach i malowanie ich w łąkowych kolorach, budowanie ogromnej instalacji na tylnej ścianie i meblach w klasie, wytworzenie modeli owadów i pajęczaków, poszukiwanie strojów i finałowe forografowanie się w strojach łąkowych zwierząt na tle klasowej dekoracji. A dzisiaj najprzyjemniejszy moment - oglądamy swoje zdjęcia w strojach zwierzat na łace i wywieszamy na korytarzu szkolnym foto-wystawę. A przy okazji, prawie "niechcący", poznaliśmy mnóstwo nazw roślin i zwierząt łąkowych.

A-loka-005-2019-final.JPGA-loka-001-2019-final.JPGA-loka-002-2019-final.JPGA-loka-003-2019-final.JPGA-loka-004-2019-final.JPG


30 października 2019 - FINAŁ PROJEKTU 4 x AZJA

I stało się! Projekt 4 x AZJA dobiegł końca. Klasa 8 SSP stanęłą na wysokości zadania. Sześć tygodni wytężonej pracy przyniosły oczekiwany sukces. Postery, karty pracy, wyszukiwanie różnorodnych inforamcji, muzyka, filmiki, prezentacje, stroje, stoły, dekoracje, potrawy i napoje przygotowane w czterech grupach wcielających się w cztery azjatyckie kraje: Arabie Saudyjską, Chiny, Indie i Japonię. Podczas gali finałowej wykarmiliśmy i napoiliśmy chyba cała Społeczną - wschodnie pyszności smakowały wysmienicie, ale wymagały dużej ilości napojów. W ciągu godziny wypiliśmy 20 litrów herbaty! To chyba szkolny rekord! Ale najważniejsze, że wszystkim się podobało i humory ósmolam też dopisywały!

Azja-001-2019-final.JPG Azja-002-2019-final.JPG


25-27 października 2019 - KLUB EKOLOGICZNY W G. BIALSKICH

To był bardzo udany wypad Klubu Ekologicznego - zresztą, chyba to widać na zdjęciach poniżej. Niesamowita pogoda - prawdziwa Złota Polska Jesień. Bajkowe krajobrazy Gór Bialskich - trasa pod Lejami. 50 kilometrów w nogach - przez dwa i pół dnia. Nocna wyprawa w góry - ale nikt się nie zgubił. Świetne jedzenie w pensjonacie Violetta - zupełnie jak u Babci. Dużo gier i zabaw turystycznych - nie przeszkadzała duża różnica wieku uczestników. Nocne Polaków Rozmowy - oj się działo! Po prostu było super!

0-Mm-boleslawow2019-001.jpeg.JPG

M-boleslawow2019-005a.JPG 0-Mm-boleslawow2019-004.jpeg.JPG 0-Mm-boleslawow2019-012.jpeg.JPG 0-Mm-boleslawow2019-006.jpeg.JPG 0-MM-boleslawow2019-007.jpeg.JPG

000-boleslawow2019-003.jpeg.JPG 0-Mm-boleslawow2019-008.jpeg.JPG 0-Mm-boleslawow2019-010.jpeg.JPG


20 października 2019 - koncert Concerto Glacensis

Rok Moniuszkowski dobiega końca – trzeba więc jakoś podsumować tak ważną rocznicę. W Centrum Kultury Chrześcijańskiej przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku 20 października mieliśmy przyjemność wysłuchania koncertu noszącego intrygujący tytuł: „#ROMANTYCZNI, czyli koncert pieśni Stanisława Moniuszki w dobie facebooka”. Widowisko muzyczne przygotował kłodzki chór Concerto Glacensis oraz Chór Państwowej Szkoły Muzycznej w Kłodzku pod kierownictwem Katarzyny Mąki i w reżyserii Adama Łoniewskiego.

Usłyszeliśmy osiemnaście utworów ze Śpiewnika Domowego Stanisława Moniuszki w opracowaniach oryginalnych a także współczesnych kompozytorów przy znakomitym akompaniamencie kilkuosobowej grupy muzycznej.

Występy Concerto Glacensis od wielu lat cieszą się dużą popularnością, nic więc dziwnego, że sala CKCh dosłownie pękała w szwach. A kto przegapił ten niezwykły koncert – niechaj żałuje, bo nieprędko będziemy mogli w Kłodzku usłyszeć Moniuszkę w takim wykonaniu i w takim towarzystwie! Janusz Laska

DqmqAJDsJc5GiV79FgPk9jADu46Uw7U7mow9x2T4NbKNIPFIrzZiD2OxfWUr4JhBm9Jv6DFPxbR1LA=w1154-h959.jpg


5 PAŹDZIERNIKA 2019 - Moja Modlitwa. Mój świat - wernisaż wystawy Krzysztofa Okonia

5 października 2019 roku o godz. 16.00 w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku odbył się wernisaż wystawy plastycznej Krzysztofa Okonia, obejmującej unikalne malarstwo na szkle oraz malarstwo na desce. Czujemy się zaszczyceni, że tak wybitny artysta, pokazujący swoje prace już na ponad stu wystawach w Polsce, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Węgrzech i Szwecji, przyjął zaproszenie i zaprezentował swoją niesamowitą twórczość w Kłodzku. Licznie przybyli goście oraz rodzina i przyjaciele Pana Krzysztofa mieli okazję nie tylko zapoznać się z Jego malarstwem, ale także osobiście porozmawiać z twórcą o warsztacie oraz inspiracjach artystycznych. Do tych rozmów wprowadziła nas wypowiedź ks. Pawła Śmigiela z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole, który śledzi artystyczne zmagania Krzysztofa Okonia od wielu już lat. Dla mieszkańców Ziemi Kłodzkiej to unikalna okazja do obejrzenia prac plastycznych na szkle, techniki artystycznej popularnej przed stu laty także w naszym regionie.

Wystawa będzie czynna do 11 listopada 2019 roku – finisaż odbędzie się o godz. 16.00. W tym czasie w CKCh możemy zobaczyć aż 118 prac plastycznych.

Zapraszamy także na indywidualne oglądanie prac od poniedziałku do czwartku w godz. 16.00 – 18.00.

Okon-5-10-2019-007.JPG Okon-5-10-2019-022duze.JPG Okon-5-10-2019-012.JPG

Okon-5-10-2019-004.JPG Okon-5-10-2019-008.JPG Okon-5-10-2019010.JPG Okon-5-10-2019001.JPG

Krzysztof Okoń (1939) swoją przygodę ze sztuką przez wielkie „S” rozpoczął od studiów w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Accademia di Santa Cecilia w Rzymie, gdzie doskonalił grę na wiolonczeli. W 1964 roku związał się „Trio Krakowskim”, z którym przez trzydzieści lat koncertował w Polsce za granicą.

Drugą artystyczna pasją Okonia jest malarstwo. Swoje obrazy maluje na szkle oraz desce. We wczesnych latach młodzieńczych artysta zetknął się ze sztuką ludową Tatr i Podhala, mieszkając w Zakopanem u swojej ciotki Heleny Średniawy, która była kustoszem w Muzeum Tatrzańskim. To wtedy mały Krzyś poznał trudną technikę malowania na szkle, którą w dorosłym już życiu doskonalił i modyfikował. W ramach swoich twórczych poszukiwań z biegiem lat artystyczna działalność Okonia objęła także malarstwo na desce oraz rzeźbę i płaskorzeźbę.

Pierwsze prace artysty nawiązują do ludowych motywów Tart i Podhala, jednak z czasem Okoń tworzy swój własny, niepowtarzalny styl, charakteryzujący się specyficzną kolorystyką, płynną linią, przestrzennością, oryginalną grą światła i cienia, jednoznacznością przekazu. We wszystkich pracach plastycznych autor podejmuje szeroko rozumianą tematyką biblijną, zarówno ze Starego i Nowego Testamentu, jak i z apokryfów i innych źródeł pozabiblijnych. Ks. Andrzej Józef Nowobilski dopatruje się w malarskich pracach Krzysztofa Okonia nawiązań do ikon cerkiewnych. Jego zdaniem „wielopostaciowe kompozycje stłoczone na niewielkim obrazku do złudzenia przypominają ikony ruskie czy greckie”. Janusz Laska

5-10-2019www recital (2).jpg 00-okon-000-strona-2019.JPG 03-okon-02-strona-2019.JPG 04-okon-04-strona-2019.JPG


5 PAŹDZIERNIKA 2019 - MODLITWA GRAJĄCEGO - recital ks. Jacka Tomaszewskiego

5 października 2019 o godz.16.00, w ramach obchodów 37-lecia parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku, w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku mieliśmy okazję przeżyć koncert w wykonaniu ks. Jacka Tomaszewskiego pt. "MODLITWA GRAJĄCEGO". Nastrojowe ballady ks. Jacek przeplatał gawędą o roli muzyki w Jego życiu oraz wspomnieniami z czasów, gdy przed trzydziestoma laty był wikarym w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku. Po recitalu tradycyjnie już organizatorzy zaprosili wszystkich na kawałek znakomitego tortu z Bolesławowa. Nie zabrakło też rozmów ze znajomymi oraz przybyłymi artystami przy filiżance kawy, herbaty i lampce wina. Janusz Laska

5-10-2019www recital (1).jpg JacekTomaszewski-5-10-2019-maly-1.JPG JacekTomaszewski-5-10-2019-maly2.JPG


28 września 2019 - XXX Rajd Spadającego Liścia

W sobotę 28 września ponad 430 osób wyruszyło na trasę Jubileuszowego XXX Rajdu Spadającego Liścia. Na parkingu przy MOK w Nowej Rudzie spotkało się 17 grup z różnych zakątków Ziemi Kłodzkiej oraz z Wrocławia i po krótkim przywitaniu rozpoczęło 14-kilometrową jesienną wędrówkę Wzgórzami Włodzickimi. Po drodze czekały na wszystkich różne atrakcje: wieża widokowa na G. Św. Anny, urokliwa górska wioska Bieganów, połoniny z rozległymi widokami na Sudety, mokre i mroczne lasy na podejściach, błotniste drogi, wieża widokowa na G. Wszystkich Świętych, sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej oraz turystyczne zabawy na pobliskim placu. Nie zabrakło tradycyjnego pieczenia kiełbasek w ognisku, pysznej grochówki z Bolesławowa, kilkunastu rodzajów pysznych ciast, kawy, herbaty, wody mineralnej, turystycznych wydawnictw, wśród których „królował” ekologiczny kalendarz na 2020 rok z fotografiami Krzysztofa i Janka Sapiehów. Rajd zakończył się na parkingu przy Muszkieterach w Słupcu.

Pragnę gorąco podziękować wszystkim, którzy pomogli zorganizować tegoroczną imprezę. W szczególny sposób dziękuję ks. Krzysztofowi Iwaniszynowi za udostępnienie miejsca przy sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej na ognisko i turystyczne zabawy. Wielkie podziękowania także należą się młodzieży skupionej w szkolnym Klubie Ekologicznym, która czuwała nad bezpieczeństwem na trasie oraz z pasją i poświęceniem przeprowadziła kilkanaście terenowych zabaw dla wszystkich uczestników rajdu. Dziękuję nauczycielom, rodzicom, absolwentom i przyjaciołom Szkoły Społecznej w Kłodzku, którzy wsparli nas swoją pomysłowością, darowiznami i wolontariatem przed rajdem, w trakcie imprezy i po jej zakończeniu. Do zobaczenia za rok! Janusz Laska

Rajd-2019-www plakacik.jpg Rajd2019-001malaprim.JPG Rajd2019-002-mala-BIS.JPG

Rajd2019-007-mala.JPG Rajd2019-008-mala.JPG Rajd2019-009-mala.JPG

Rajd2019-010-mala.JPG Rajd2019-011-mala.JPG Rajd2019-012-mala.JPG

Rajd2019-013-mala.JPG Rajd2019-004-mala.JPG Rajd2019-014-mala.JPG

Rajd2019-005-mala.JPG Rajd2019-003mala-bis.JPG Rajd2019-006-mala.JPG