Ostatnie wydawnictwa

Z kto.klodzko.pl
Wersja Eljot (dyskusja | edycje) z dnia 18:52, 30 kwi 2021

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

NETik nr 52

30 marca 2021 r. ukazał się 52 numer szkolnej gazetki NETik, w którym znajdziecie kilkadziesiąt tekstów z okresu jesień 2020 - zima 2021. W tym numerze znajdziecie: opisy wypadów w góry Klubu Ekologicznego, informacje o projektach szkolnych, wywiady, eseje na ważne tematy, pasje uczniów Szkoły Społecznej oraz wiele innych artykułów ukazujących oficjalne i nieoficjalne życie osób związanych z ZSS. Oczywiście - jak to w NETiku - znajduje się tu wiele ciekawych zdjęć, ukazujących realizowane w tym czasie projekty dydaktyczne, zajęcia terenowe oraz wypady szkolnego Klubu Ekologicznego w pobliskie góry. Tym razem mocną stroną gazety są też prace plastyczne wykonane przez Amelię Mielczarek i Karola Bętkowskiego. Zapraszamy do lektury.

NETik nr 52 - format A4, 32 strony (8 pełny kolor + 24 czarno-białe), nakład 200 egz.

NETik52-zima-2021-www.jpg

ALEKSANDER KOZERA. MALARSTWO

Nakładem KTO 10 marca 2021 roku ukazał się katalog prac Aleksandra Kozery, adiunkta na Śląskiej Akademii Sztuk Pięknych. Katalog bezpłatnie będzie rozdawany podczas wystawy prac artysty w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku, która będzie czynna od 14 marca do 30 kwietnia 2021 roku.

Format A4, 32 strony + okładka, nakład 150 egz.

Maly-A-Kozera-14-03-2021.jpg

ROCZNIK KTO za 2020 rok

3 lutego 2020 ukazał się kolejny Rocznika Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego, a w nim: podsumowanie działalności KTO i Szkoły Społecznej w 2020 roku oraz artykuły poświęcone 30-leciu Szkoły Społecznej w Kłodzku, 25-leciu Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego, 22-leciu Klubów Młodego Odkrywcy, funkcjonowaniu polskich szkół w czasach pandemii oraz negatywnym skutkom długotrwałej nauki on-line. Tradycyjnie też prezentujemy Kalendarium KTO za 2020 rok. Rocznicowym prezentem dla czytelników Rocznika jest kolorowa wkłada, prezentująca na stu zdjęciach historię Szkoły Społecznej "w pigułce".

Format A5. Objętość 132 strony. Nakład 300 egz.

Rocznik-KTO-2021-plikpwww rocznik.jpg

NETik nr 51

Ukazał się 51 numer naszej szkolnej gazetki NETik, w którym znajdziecie kilkadziesiąt tekstów z okresu wiosna - lato 2020, czyli czasu pandemii COVID-19, wakacji oraz pierwszych tygodni nowego roku szkolnego. Wiele stron gazety poświęcono nauce on-line i wydaje się, że powstał interesujący literacki obraz tego trudnego dla szkoły okresu. Oczywiście - jak to w NETiku - znajduje się tu wiele ciekawych zdjęć, ukazujących realizowane w tym czasie projekty dydaktyczne, zajęcia terenowe oraz wypady szkolnego Klubu Ekologicznego w pobliskie góry. Zapraszamy do lektury.

NETik nr 51 - format A4, 24 strony (8 pełny kolor + 16 czarno-białe), nakład 200 egz.

NETik-51-na-strone-10-2020www.jpg


SKĄD SIĘ BIERZE WODA W KRANIE?

Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe wydało nowy kalendarz ekologiczny na 2021 rok ze znakomitymi zdjęciami ptaków wykonanymi przez Krzysztofa i Jana Sapiehów.

Objętość: 28 stron. Format: A4 - po rozłożeniu A3. Nakład: 1.000 egz.

Kalendarz-2021-malyjpg-www.jpg


SMAKI ŻYCIA

Literatura faktu z serii wydaniczej "Wichry zmian". Autor - Krzysztof Filipowicz - wspomina swoje dzieciństwo i młodość, przybliżając nam realia życia codziennego na Kresach Wschodnich przedwojennej Polski, na zesłaniu w Kazachstanie oraz w powojennym Kłodzku. Sprawy osobiste i rodzinne przeplatają się z wielką historią i polityką, wydarzenia odległe o tysiące kilometrów przeplatają się z codziennością Kłodzka i okolic. W wydawnictwie możemy też prześledzić pierwsze pięćdziesiąt lat istnienia kłodzkiej Biblioteki Publicznej, która obchodzi w tym roku 75 lat swojego istnienia.

Objętość: 56 stron. Format: A5. Nakład: 300 egz.

Filipowicz-mala-okladka-www.jpg


WYPRAWA. OPOWIEŚĆ O HERBIE KŁODZKIM

20 kwietnia 2020 Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe wprowadziło na lokalny rynek księgarski nowe wydawnictwo noszące tytuł "Wyprawa. Opowieść o herbie kłodzkim". Książkę napisała Irena Klimaszewska a bogato ilustrował Jacek Adamowski. To już drugie wspólne wydawnictwo tej pary autorów. Tak jak poprzednie, składa się ona z dwóch części: w pierwszej znajduje się siedem bajkowych opowieści skrzata Tymoteusza o tym jak drużyna dzielnych wojów z kłodzkiego grodu wyruszyła do króla w Pradze po herb dla miasta. W drugiej części znajdujemy naukowe informacje historyczne o czasach, które opisuje baśń, ilustrowane mapami, księgami i innymi artefaktami ze zbiorów Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Także ta część jest napisana bardzo przystępnym językiem skierowanym do dzieci i nie tylko. Kolejny już raz Kłodzie Towarzystwo Oświatowe pragnie przybliżyć mieszkańcom Ziemi Kłodzkiej najstarsze dzieje naszego regionu i czyni to na dwa sposoby: bajkowy i popularnonaukowy (w jednym wydawnictwie). Naprawdę warto mieć tę kolorową książeczką w domowej biblioteczce.

Objętość 36 stron, nakład 300 egzemplarzy.

Irenka-Klimaszewska-2-maly-www wyprawa.jpg


NETik nr 50

To już 50 numer naszej szkolnej gazetki NETik! Wszystko zaczęło się w 2002 roku, kiedy to działające w naszej szkole Bractwo Flanelowej Koszuli postanowiło wydawać porządną gazetę. I udało się!

W aktualnym numerze NETika znajdziecie kilkadziesiąt znakomitych tekstów i kilkadziesiąt interesujących zdjęć. Oczywiście kilkanaście stron poświęconych jest rocznicy ukazywania się gazety. Jednakże najwięcej materiałów do jubileuszowego numeru dostaraczył projekt "Mój Świat", którego finał przewidywał druk 26 najlepszych tekstów. W sumie - 64 strony bardzo ciekawych materiałów! Zapraszamy do lektury i do uczestnictwa w redakcyjnej ankiecie.

NETik nr 50 - format A4, 64 strony (8 pełny kolor + 56 czarno-białe), nakład 200 egz.

NETik-50-na-strone-www.jpg


POLSKA POWSTANIE BY ŻYĆ

Z okazji XV Kłodzkiej Lekcji Śpiewania Pieśni Patriotycznych KTO wydało śpiewnik pt. Polska Powstanie by żyć!

Forma - A4. Objętość - 40 stron. Nakład - 600 sztuk.

XVKLSPP-11-11-2019-www.jpg


VALESKA. OPOWIEŚĆ O POWSTANIU GRODU KŁODZKIEGO

10 maja 2019 Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe wprowadziło na lokalny rynek księgarski nowe wydawnictwo noszące tytuł "Valeska. Opowieść o powstaniu grodu Kłodzkiego". Książkę napisała Irena Klimaszewska a bogato ilustrował Jacek Adamowski. Składa się ona z dwóch części: w pierwszej znajduje się sześć bajkowych opowieści skrzata Tymoteusza o tym jak dzielna kobieta o imieniu Valeska założyła gród Kłodzko i jak jej losy potoczyły się dalej. W drugiej części znajdujemy naukowe informacje o prawdziwych początkach Kłodzka, ilustrowane mapami, księgami i innymi artefaktami ze zbiorów Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Także ta część jest napisana bardzo przystępnym językiem skierowanym do dzieci i nie tylko. Zamysł wydawcy wydaje się oczywisty - KTO pragnie przybliżyć mieszkańcom Ziemi Kłodzkiej najstarsze dzieje tego regionu i czyni to na dwa sposoby: bajkowy i popularnonaukowy (w jednym wydawnictwie). Naprawdę warto mieć tę kolorową książeczką w domowej biblioteczce.

Objętość 36 stron, nakład 300 egzemplarzy.

Valeska-książeczka-www.jpg


ŚPIEWNIK - VIVAT POLONIA!

Z okazji XIV Kłodzkiej Lekcji Śpiewania Pieśni Patriotycznych Kłodzkie Towarzytswo Oświatowe wydało śpiewnik zawierający teksty 28 pieśni od czasów Konstytucji 3 Maja do współczesności.

Na okładce śpiewnika wykorzystano grafikę znanego krakowskiego plastyka Walerego Eliasza, którego prawnuczka i praprawnuk mieszkają w Kłodzku i często są obecni na wydarzeniach kulturanych w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku.

Objętość: 36 stron - format: A4 - nakład: 1.000 egz.

3maja2019-plakacik-www.jpg


ŚWIADKOWIE

Literatura faktu z serii wydaniczej "Wichry zmian". Autor - Zbigniew Machoś - wspomina Lwów z lat 1939-1950, czyli z czasów okupacji sowieckiej, niemieckiej i znowu sowieckiej.

Objętość: 56 stron. Format: A5. Nakład: 250 egz.

AAA-MACHOS-SWIADKOWIE-www.jpg


ŚPIEWNIK - 100 LAT NIEPODLEGŁEJ

Z okazji XIII Kłodzkiej Lekcji Śpiewania Pieśni Patriotycznych Kłodzkie Towarzytswo Oświatowe wydało śpiewnik zawierający teksty 31 pieśni.

Objętość: 44 strony - format: A4 - nakład: 1.050 egz.

Spiewnik-www 13 lekcja spiewania.jpg


ŚPIEWNICZEK POLAKA

Nowe wydawnictwo KTO zawierające m.in. teksty piosenek na trzeciomajową XII Kłodzką Lekcję Śpiewania Pieśni Patriotycznych oraz katalog wytawy plastycznej "MM".

Format: A4, objętość 60 stron, nakład 1000 egz.

Spiewnik-3maja-2018-www.jpg


KOLOROWANKI ZIEMI KŁODZKIEJ

Nakładem Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego ukazały się "Kolorowanki Ziemi Kłodzkiej".

Autor grafik: Jerzy Dominik Szczesiak.

Świetny regionalny prezent mikołajkowy i świąteczny.

Format A4, 60 stron.

Kolorowanka www.jpg


WIERSZE O ZIEMI I NIEBIE

W polskiej i czeskiej wersji językowej ukazał się nowy tomik poezji Antoniego Matuszkiewicza: "Wiersze o ziemi i niebie". Na język czeski wiersze przełożyła Vera Kopecka

Objętość: 112 stron. Format: A5. Nakład: 400 egz.

Wiersze okl.jpg Basne okl.jpg


ZIEMIA KŁODZKA. MIEJSCA ZNANE I ZAPOMNIANE

Ukazała się kolejna książka Kamila Głaza: "Ziemia Kłodzka. Miejsca znane i zapomniane", która jest kontynuacja poprzednich wydawnictw tego autora.

Objętość: 208 stron. Format: A5. Nakład: 400 egz.

Okl www.jpg


KOLOROWANKI KŁODZKIE

Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe wydało grafiki Kłodzka.

Do oglądania, do powieszenia na ścianie, do kolorowania.

Doskonały prezent na Mikołajki i pod choinkę.

Autor grafik: Dominik Szczesiak

Format A4, 40 stron.

Kolorowanka okl.jpg


TAJEMNICA I CZARY GLACELLI

Historia Kłodzka widziana kocimi oczami staje się fascynującą przygodą. Oto dwa wścibskie kociaki - Fusia i Bury, zamiast wędrować po dachach, odbywają podróż w czasie. Cofając się do pradziejów miasta, poznają bohaterów podań i legend, odkrywają sekrety kłodzkiej Starówki. Warto wybrać się z nimi w tę niezwykłą podróż! Liliana Bardijewska

Historyk marzy o dwóch rzeczach: wehikule czasu, by "dotknąć" swego przedmiotu badań i talencie literackim, by zajmująco o nim opowiedzieć. Z zazdroścuią muszę stwierdzić, że taki wehikuł czasu posiadły trzy koty, bohaterowie bajki. Podróżują swobodnie po dziejach stolicy Hrabstwa Kłodzkiego, które autorki książki potrafią w ciekway sposób przybliżyć dzieciom. Glacella i jej potomstwo mogą stać się sympatycznymi kłodzkimi maskotkami, bardziej zasłużonymi dla spopularyzowania naszej historii wśród najmłodszych kłodzczan niż zastępy poważnych dziejopisów. Małgorzata Ruchniewicz

"Tajemnica i Czary Glacelli" to książka, która znakomicie rozwija kreatywność, wyobraźnię i wrażliwość młodych czytelników. Niejako mimochodem, przy okazji, niechcący - poznajemy barwną i fascynującą historię Kłodzka. Spisana przez Ładę Ponikowską i Martę Zilbert historia Kłodzka widziana kocimi oczami świetnie nadaje się także na realizację teatralną lub filmową. Brawo! Czakam na kolejne kocie opowieści... Janusz Laska

Autorki: Łada Ponikowska i Marta Zilbert

Ilustracje: Renata Szpak

Objętość: 156 stron

Format: A$- (kwadrat 20 x 20 cm)

Nakład: 500 egz.

Glacella.jpg


CZARODZIEJ

Mistrz i uczniowie. Dorota Węgrzyn - znana kłodzka nauczycielka języka polskiego - wspomina swojego ukochanego dziadka, poświęcając mu kilkanście osobistych opowowieści. W ślad za "swoją Panią" podążają uczniwoe Szkoły Podstawowej nr 3 w Kłodzku, którzy w trzydziestu tekstach snują barwne opowieści o swoich przodkach. Czytając te pozycję przypomniałem sobie swoją wczesną młodość, świat, który już nie istnieje i powoli "znika" także z naszej pamięci. Świat spokoju, powolengo rytmu dnia, tygodnia, roku, radości z prostoty życia, usmiechu, przyjaźni, odwiedzania się w świąetk i piątek... Świat prawdziwy - nie wirtualny...

Autor: Dorota Węgrzyn i jej uczniowie

Objętość: 56 stron

Format: A5

Nakład: 300 egz.

Czarodziej okl.jpg


KŁODZKO. Miejsca znane i zapomniane

Kamil Głaz zaprasza nas na spacer po Kłodzku w miejsca powszechnie znane oraz w różne tajemnicze zakamarki.

Doskonały przewodnik turystyczny po Kłodzku napisany ze swadą i polotem

Autor: Kamil Głaz

Fotografie: Ewa Karolczak, Kamil Głaz, Tomasz Gmerek, Wiktor Krokodyl, Paweł Popiel, Grzegorz Sadowski, archiwum Muzeum Ziemi Kłodzkiej oraz archiwum KTO

Objętość: 56 stron

Format: A5

Nakład: 500 egz.

Kłodzko-2016-Głaz-okl www.jpg


tam i z powrotem

Autorka: Zofia Mirska. Nakład: 300 egz. Objętość: 254 strony. Format: A5.

Całokształt dorobku poetyckiego autorki, zebrany w jednym tomie,

obejmujący wiersze powstałe w latach 1982 - 2014.

OkładkaMirska-3.JPG


Umykają mi chwile

Autorka: Maria Dzierżyńska. Nakład: 300 egz. Objętość: 32 strony. Format: A5.

Pierwszy tomik poezji Marii Dzierżyńskiej. Wiersze zebrane w tej książeczce

są niejako dopełnieniem fotgraficznych pasji artystki.

Okładka-Dzierżyńska-2.JPG


Wiersze Ostatnie O Matce

Autork: Bogusław Michnik. Nakład: 300 egz. Objętość: 32 strony. Format: A5.

Jak Jan Kochanowski w trenach rozpamiętywał życie, chorobę i śmierć swojej córki,

tak Bogusław Michnik w "żałobnym tomiku" wspomina swoją Mamę.

OKładka-Michnik-3.JPG


Jak najdyskretniej oswoić śmierć? Życie i poezja Anny Zelenay

Autorka: Dorota Węgrzyn. Nakład: 1.000 egz. Objętość: 147 stron. Format: A5.

Dzięki książce Doroty Węgrzyn poznajemy życie wspniałej kłodzkiej poetki

oraz odkrywamy na nowo Jej wysublimowaną i delikatną twórczość.

Jest to poezja na granicy życia i śmierci. Ale ... poczytajcie sami.

OkładkaWęgrzyn-2.JPG